Çocuklarla Sağlıklı İletişim Nasıl Kurulur? 

 Günümüzün en büyük problemlerinden biri iletişimsizlik ya da yanlış iletişimden kaynaklanan hatalardır. İnsanlar birbirlerini ancak sağlıklı bir iletişim kurdukları zaman anlarlar. Doğru anlamak ya da anlaşılmak sağlıklı bir iletişimin olmazsa olmazlardandır. 

Çocuklarla Sağlıklı İletişim Nasıl Kurulur? 
07 Ocak 2019 - 20:46

Anne babaların çocukları ile yaşadıkları problemlerin altında yatan ana neden iletişimsizliktir. Çocuklar aileleri tarafından anlaşılmak takdir edilmek, onaylanmak ister. Ailesinden yeterince ilgi ve onay görmeyen çocuklar kendilerini ait hissettikleri ortamlara doğru kayarlar. Bunun neticesinde istenmeyen birçok şey ortaya çıkabilir.Gerek erken çocukluk döneminde olsun gerekse yetişkinlik ve de ergenlik döneminde olsun anne babalara düşen görev çocuklarını anlamak, onların ne istediklerini ya da ne hissettiklerini yargılamadan ve eleştirmeden anlamak, onlara rehber olmaktır.Özellikle bizim ülkemizde anne baba çocuk ilişkilerinde yapılan hataların en büyüğü el alem ne der mantığından kaynaklanmaktadır. Burada unutmamamız gereken bir gerçek var ki her çocuk farklıdır. Her çocuğun ilgi alanları ve yetenekleri de farklıdır. Anne baba çocuğunun mühendis olmasını isterken çocuk polis olmayı seçebilir. Kısacası ebeveyn ile çocukların istekleri örtüşmeyebilir. Bu durumda el alem ne der mantığı bir kenara bırakılmalı gerçekten hayatta ölçüt olabilecek bir kriter geliştirilmelidir. 
    
Ebeveynler çocuklarını küçüklükten itibaren ‘’Bizim Yaratıcımız bu işe ne der’’ mantığı ile yetiştirirlerse çocukları ile sorun yaşadıkları zaman müracaat edebilecekleri  bir kaynak bulabilirler.Çocuklarla sağlıklı iletişim kurmak için çocuğun anlayabileceği basit bir dil kullanılmalıdır. Çocuğa kendini gerçekleştirebileceği özgür alanlar tanınmalıdır. Çocuktan bir şeyin yapılmaması istenmişse bu durum çocuğun anlayabileceği bir şekilde nedenleri ile birlikte çocuğa anlatılmalıdır.Çocuklarla sağlıklı iletişim kurmak için olumlu cümleler çok önemlidir. Yapma ya da hayır yerine alternatif olarak yapabileceği bir şey söylenmelidir. Böylece çocuk hayatında kuralları oturturken anne baba ile inatlaşmaz.  Odanı dağınık bırakma yerine sabah yatağını düzeltirsen daha iyi olur. Eşyalarını ortalığa atma yerine oyuncaklarını sepetine koy gibi olumlu cümleler çocuklar üzerinde yapıcı bir etkiye sahiptir.En sağlıklı iletişim karşılıklı konuşma ve anlaşma ile kurulan iletişimdir. Bunun da en güzel yolu ‘’konuş ki dinlesin, dinle ki konuşsun’’ kuralından geçer. 
 

Bu haber 1997 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum