''ÇOCUKLARINIZA ALMANCA ÖĞRETİN''

''Buradan ailelere seslemek istiyorum: Çocuklarınıza Almanca öğretin. İngilizceyi nasıl olsa öğrenirler.''

28 Ağustos 2018 - 00:35

Avusturya kökenli İstihdam ve Tesis Kurma Firması Trenkwalder 'in YKB'ı(CEO) Oktay Erciyaz, geçen 10 yılda 6 bin kişiye iş bulduklarını söyledi.Erciyaz.Viyana'da düzenlenen İstihdam ile ilgili bir konferasta, ''ülke olarak masaya güçlü oturmak istiyorsanız,yetişmiş insan gücüne sahip olmalısınız. Yoksa ucuz işgücü ihraç eden bir ülke olmaktan kurtulamazsınız'' diye sözlerine devam etti.
Erciyaz, Almanya'da 1 200 000 civarında işgücüne ihtiyaç olduğunu, 2030 yılına kadar bu sayının 4 milyona çıkacağını öngördüklerini belirtti. Özellikle sağlık ve mühendislik sektöründe yoğun bir talep olduğunu da sözlerine ekledi.
'' 5000 Euro ücretle çalıştıracak mühendis bulamadıklarını, sebebinin de Almanca bilmemelerinden kaynaklandığını'' da söyleyen Erciyaz ''Ailelere seslenmek istiyorum; Çocuklarınıza ALMANCA öğretin. Onları burada parlak gelecek bekliyor.İngilizceyi nasıl olsa öğrenirler'' diye konuştu. 

Oktay Erciyaz.

YORUMLAR

 • 8 Yorum
 • Ulwiejaa
  3 hafta önce
  Dil okulunda çalışan bir Almanca öğretmeni olarak ögrencilerimin çoğunun mühendis olması diyorum ve Almancanın daha erken yaşta öğrenilmesi gerektigini bir kere daha belirtmekte fayda var diye düşünüyorum
 • Serap kuzyaka
  3 hafta önce
  Almanya kokenli bir Almanca Ogretmeni olarak mutlaka çok dillilik sart diyorum bizim ulkemiz ve meb buna el atmal Almanca ogretmenleri atanmal
 • Hasan Emre
  3 hafta önce
  Yabancı dil bilmek önemlidir.Ama bizim ülkemizde bu lafta kalıyor.İnsanlara özellikle çocuklarımıza yabancı dil öğrenebilme imkanı sağlanıyor mu?Paran varsa özel okula gidersin veya özel kursa gidersin.Ya diğerleri?Bunun için devlet okullarında da farklı yabancı dil eğitimleri olmalı.Çocuklar istediği yabancı dili öğrenebilmeli.Biz güçlü ülkeydik hani.Yabancı dil sadece İngilizceden ibaret değil.Almanca,Fransızca,Rusça,İspanyolca ve daha fazlası devlet okullarımızda da yer almalıdır.Özellikle Almancanın ilkokuldan itibaren öğretilmeye başlanması yerinde bir karar olur.Liselerde de Almanca ders saatlerinin arttırılması gerekir.Tek yabancı dil olarak İngilizceyi öğretmeye devam edersek yerimizde sayarız.Dünya devletleriyle yarış halinde olabilmek için yabancı dil eğitimine-öğretimine özellikle Almancaya yol verin.
 • Ozlem ozlem
  3 hafta önce
  Mebin bu konuya el atmasi gerekiyor.Avrupa ulkelerinde bir cok dil ogretimi mevcut.Erken yasta baslandigi icin dile hakimler de.Ingilizce ogrenemeyen nesil nasil almanaca ogrensin mantigi mevcut.Ingilizce ogretmenleri kendi derslerine girse cocuklar ing. de ogrenecek ama malesef onune gelen alani disinda derslere giriyor.Ortaokulda din kulturu ogretmenimiz giriyordu ing.derslerine.Ing hadis ezberliyorduk sinav icin.Liseye geldigimizde ing yeni goruyormusuz gibi olduk.Cok zorlandik.Ayni sey almanca dersleri icin de gecerli.Almanca bilmeyen alani olmayan kisiler derslere giriyor.Kadrolu ogretmen atamalarinda dilcilere oncelik verilmeli.Bu onyargilar yikilmalali.Hangi meslek olursa olsun 1 degil ikinci y. dili ogrenmis kabul ediliyor.Insanlar kendi imkanlariyla bilmem kac yasindan sonra almanca ogrenmeye basliyor.Doktora icin muhendislik icin yurt disi icin vs.Dil erken yasta ogrenilir.Elde yetismis hazir ogretmenler mevcutken nicin atama yapilmiyor?Nicin ortaokulda almancayi goremiyorz
 • Hayal smsn
  3 hafta önce
  Almanca herkese lazım, güzel bir dil eğitimi almayı öğrencilerimz hakediyor. Almanca iki saatle öğrenilemez. İngilizce gibi ders saati artırılmalı.
 • Almancacı
  3 hafta önce
  İlkokulda yalnızca ingilizce öğrenen bir çocuğun ileriki yaşlarda başka dilleri öğrenmesi çok zor oluyor ancak yalnızca ingilizce iş başvurularında hiçbir işe yaramıyor, ne yazık ki ülkemizde almancaya gereken önem verilmiyor halbuki ingiliz turist de yok denecek kadar az, öğrenciler de veliler de almancaya istekli, biz öğretmenler de istekliyken bakanlığımızın bu konuda somut adımları ivedilikle atacağını düşünüyoruz
 • Burcu Uçman
  3 hafta önce
  Artık iş yerleri ingilizce almanca biliyor musun diye sormuyorlar direkt biliyor olarak kabul ediyorlar. Ama okullarımızda almanca eğitimi ne yazık ki çok az. Temeli ilkogretimde verin ki iş hayatında ya da yurt dışında çalışmak isteyen insanlarımız zorlanmasın. Almanca dersleri neden boş geçiyor? Neden öğretmen alamıyorsunuz? Neden çocuklarımız almanca görmeden mezun oluyorlar?
 • Arzu
  3 hafta önce
  Bu ulkede neden diger yabanci dillere karsi bu kadar onyargi var? Sadece yurt disinda degil yurt icinde de bircok ihracat firmasi dolgun maasla Almanca bilen personel ariyor. Meb\'in yabanci dil egitim surecini yeniden yapilandrmasi lazim.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yeni zam sistemi belli oldu, eski sistem kaldırıldı, işte yeni zam sistemi
Yeni zam sistemi belli oldu, eski sistem kaldırıldı, işte yeni...
Kars'ta kaybolan Sedanur'un cesedi bulundu... Cesedin üzeri...
Kars'ta kaybolan Sedanur'un cesedi bulundu... Cesedin üzeri...