Çocukların Dikkat Seviyesini Yükseltmek İçin Neler Yapılır? 

Anne babaların çocuklarından en çok yakındıkları konulardan biri dikkat dağınıklığıdır. Dikkat eksikliği çocukların öğrenme hızını ve kalitesini yavaşlatır.

Çocukların Dikkat Seviyesini Yükseltmek İçin Neler Yapılır? 
18 Şubat 2019 - 17:19 - Güncelleme: 18 Şubat 2019 - 17:27
Dikkat dağınıklığı olan çocuklar başladığı bir etkinliği sonuna kadar götürmekte zorlanır. Genelde başladığı aktiviteyi yarım bırakır.Çocukların dikkatini etkileyen birçok faktör vardır. Çocuğun beslenmesi, aile ortamı, duygusal tatmin, çocuğun psikolojisi bunlardan birkaçıdır. Çocuğun dikkat seviyesini yükseltmek için öncelikle dikkat dağınıklığına neden olan faktörleri ortadan kaldırmak gerekir. 
    Çocukların dikkat seviyesini yükseltmek için öncelikle çocuğa güvenli ve huzurlu bir aile ortamı sunulmalıdır. Çocuk aile içinde sevildiğini hissetmeli, onay ve takdir görmelidir. Çocuk ruhsal olarak tatmin edildikten sonra çocuğun dikkatini dağıtacak faktörler uyarıcılar sınırlandırılmalıdır. 
    Tablet, televizyon, çizgi filmler çocukların beyin yapısını bozmaktadır. Dolayısıyla çocuklarda dikkat dağınıklığına neden olmaktadır. Çocuğun dikkat seviyesini yükseltmek için öncelikle çocuğun beslenmesi düzenlenmelidir. 
    Çocuk hazır gıdalardan, pakete girmiş ürünlerden, şekerli çikolata bisküvi tarzı atıştırmalıklardan uzak tutulmalıdır. Ayrıca ceviz, havuç, balık gibi beyni geliştiren yiyecekler haftada en az 2 defa yedirilmelidir. 
    Dikkat eksikliği olan çocuklar detaylı bir muayeneden geçirilmelidir. Çocukta vitamin ve mineral eksikliği varsa takviye edilmelidir.  Özellikle b12 demir gibi vitaminlerin eksiklikleri çocukta unutkanlık ve dikkat eksikliği yapabilir. 
     Çocuğun dikkat seviyesini yükseltmek için terapiye başlayabilirsiniz. Çocukların dikkatini artırmak için en çok kullanılan oyun terapisidir. Oyun terapisinde amaç, çocuğun kendi hayatını nasıl idare edeceğini öğretir. Ayrıca çocuğun davranışlarının başkalarını da etkilediği çocuğa öğretilir. 
    Oyunla birlikte çocuk, sakinleşmeyi öğrenir. Öfkesini kontrol etmesini öğrenir. Kendini ifade etmeyi öğrenir, duygularını ve isteklerini açık bir şekilde anlatabilir. Ayrıca çocuğun oyun oynarken problem çözme becerileri gelişir. 
    Dikkat eksikliği olan çocuklarda çevrenin ailenin ve öğretmenin davranışları da çok önemlidir. Dikkat eksikliği olan çocuklarla iletişim kurarken şunlara dikkat edilmelidir. 
Çocuğun gözlerinin içine bakarak konuşulmalıdır.  Çocuğun anlaması için konuşulanı anlaması için basit ve sade bir dil kullanılmalıdır. 
Çocuğa karmaşık görevler vermeyin. Yapabileceği sorumluluklar verin. Kolaydan zora doğru bir aşama takip edebilirsiniz. 
Çocuğun olumlu davranışlarına odaklanın. Sık sık takdir ederek çocuğu cesaretlendirin.
Bu haber 7637 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum