Çocuklarda Kaygı Nedenleri

Anne ve babalar, çocuklarının ürkek ve çekingen olmasından çoğu zaman şikayet ederler. Bazı olaylar karşısında kaygılı olurlar. Kaygılı çocukları pek çok hallerinden ayırt edebiliriz. Kaygılı çocukların yüz ifadeleri çoğu zaman gergindir. Genellikle huzursuz ve endişeli halde görülürler. Gözlerinde korku sezilir. Fazla hareketli bir yapıya sahiptirler. Her an bir tehlikeyle karşılaşacakmış gibi, tetikte savunmada beklerler.

Çocuklarda Kaygı Nedenleri
05 Kasım 2018 - 22:10

Eşyaları ve hatta kendi bedenlerinin bazı yerlerini ısırırlar. Düzgün konuşamazlar. Kaygılı çocuklarda çeşitli konuşma bozuklukları görülür. İştah kaybı yaşar, zor yemek yerler, yediklerini çıkartırlar. Geceleri normal uyuyama, hiç bir neden olmadığı halde korkuyla uyanırlar. Odada hayalet olduğunu, ya da birinin girdiğini söylerler. Kendilerini her an koruma durumunda hisseder, çevrelerindekilere karşı saldırgan davranışlarda bulunurlar. Yalnız kalmaktan korkar, herr zaman yanlarında birilerinin olmasını isterler.Kaygının oluşmasında en önemli neden çocuğa bakan kişilerin uyguladığı yanlış tutum ve eğitim şeklidir. Çocukları cinler, perilerle korkutmak, ya da yaramazlık yaptıklarında annenin “seni bırakır giderim”, “seni cadılara veririm” gibi sözleri çocukta kaygının yerleşmesine neden olur. Çocuğa uygulanan aşırı koruyucu tutum kaygı durumunu tetikler. Aşırı korumacılık, çocukta “ben tek başıma hiç bir şeyi başaramam, başıma kötü şeyler gelebilir” inancının yerleştirir. Çocuğu tehdit ederek “bak ders çalışmazsan hayatta başarısız olursun, biz de ölünce tek başına kalırsın, sürünürsün” gibi söylemler çocukta gelecek endişesi doğurur. Çocuğu evde tek başına bırakıp gitmek de çocukta kaygı ve endişe durumu yaratır. Bu durum sıklıkla tekrarlandığı zaman çocukta korkular başlar.


Çocuklarda kaygıyı azaltmak için; çocuklarımızı hiç bir zaman hiç bir şekilde korkutmayın. Evde tek başına bırakmayın. Çocukta var olan bir takım korku ve endişeler, evde tek başına kaldığında ortaya çıkabilir. Çocuğun başarabileceği şeyleri, yapmasına izin verin. Kendine çözüm yolları bulması konusunda destek olun. Çocukta oluşan özgüven, biregi yaşamı boyunca başarılı ve huzurlu kılar. Çocuğu korkutan, ürküten olayları araştırın. Korkularını yenebilmesi için destek olun. Bu konuda uzmanlardan mutlaka destek alın.


 

Bu haber 3206 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort