Çocuklarda Gece İşemesi Nedenleri, Tedavisi ve Aileye Öneriler

Çocuklarda gece işemesi rahatsızlığının tıp dilindeki ismi enürezis'tir. Tanım ele alındığında idrarın gündüzleri ve geceleri tekrarlayarak uygun olmayan dışa atımıdır. Genel olarak çocukluk yıllarında veya ergenlik döneminde rastlanır. 5 yaşından büyük çocukları kapsar.Çoğunlukla erkek çocuklarda gözlemlenir.

Çocuklarda Gece İşemesi Nedenleri, Tedavisi ve Aileye Öneriler
06 Kasım 2018 - 21:45
Hangi Durumlarda Çocuklarda Gece İşemesi (Enürezis) Tanısı Konabilir?
-En az 3 ay ve haftada 2 kezistemsiz olarak veya istemek suretiyle yatağa veya giysilerinin üzerine işeme durumu olduğunda enürezis tanısı konur.
    -Klinik olarak çocuk üzerinde belirgin sıkıntılar nüksederse (sosyal yaşamında problemler veya psikolojik etkileri görülürse) veya işlevsellikte düşme gözlemlenirse enüresiz tanısı konabilir.
    -Çocuğa enürezis tanısı konabilmesi için yaşının en az 5 olması gerekmektedir. 5 yaşın altındaki çocuklarda bu durum klinik olarak normal diye tabir edilir.
    -Enürezis rahatsızlığı tanısı için çocuğun akut üriner yol enfeksiyonu, böbrek rahatsızlıkları, diabetis mellitus gibi hastalıklarla karşılaşmamış veya -karşılaşmış- fakat tedavisinin bitmiş olması gerekir. Ünier kaçırma gibi bir rahatsızlık daha önceden nüksetmişse tıbbi tedaviyle kontrol altına alınmış olmalıdır. Bu durumlarda enürezis (gece işemesi) tanısı konulabilir.


Gece İşemesinin Psikolojik Nedenleri?
    -Tuvalet eğitimine zamanında başlayamama,
    -Ebeveynlerin çocuk üzerindeki aşırı koruyucu veya aşırı baskın tutumu,
    -Çocuğun sosyal yaşamında karşılaştığı zorluklar (eğitim sorunları, arkadaş ve akraba ilişkileri vb.),
    -Başka bir kardeşinin olması ve kıskançlık gibi nedenler,
    -Tuvalet eğitimine olması gerektiğinden daha erken başlama,
    -Akraba ve yakınların ölümü,
    -Uykunun ağır olması münasebetiyle tuvalete gidememe veya yetişememe düşüncesi,
    -Aile içi geçimsizlikler, anne ve babanın boşanması durumu, ailedeki hastalık veya rahatsızlıklar, kaza ve travma vb. durumlar,
    -Kalıtsal nedenler.

Gece İşemesinin Tedavisi 
Gece işeme rahatsızlığı ürogenital sistemdeki bir hastalık olduğundan çocukta öncelikle üregenital sistem üzerinde araştırma yapılır. Fiziksel olarak rahatsızlığa neden olan bir faktör görülmezse psikolojik nedenleri araştırılır. Bu durumda ebeveynlerin çocuktaki bu rahatsızlığı gerçek bir problem olarak görmelidir. Aksi durumda tedavi süreci uzar ve zorlu geçer. Tedavi sürecinde çocuğun sürekli olarak motive edilmesi önemlidir. Çocukla çok ılımlı bir iletişim kurulmalı ve problemin ortadan kaldırılabileceğine dair güven verilmeli. Mutlaka psikolojik destek alınmalıdır. Çocukta karşılaşılan enürezis hastalığının tedavisinde erken davranma ve sorumluluk bilinci ileride rastlanabilecek daha büyük problemlerin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Aksi durumda çocuğun ruhsal gelişimi olumsuz etkilenebilir ve tedavi sürecinde karşılaşılacak en büyük problemdir. 
Bu haber 1945 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum