Çocuklarda Erken Ergenlik Nedir?

Ergenlik, çocukların fizyolojik ve psikolojik olarak bir takım değişimler yaşadığı bir süreçtir. Ergenlik döneminde üreme fonksiyonları kazanılır. Bununla birlikte kemik ve kaslar ergenlik döneminde çok hızlı bir şekilde gelişir. 

Çocuklarda Erken Ergenlik Nedir?
13 Ocak 2019 - 22:30

Çocuklara erken ergenlik tanısı ise çocuk daha fizyolojik gelişimini tamamlamadan kız çocuklarında 8 yaşından önce erkek çocuklarında ise 9 yaşından önce görülen ergenlik belirtileri erken ergenlik olarak tanımlanır.Ergenlik her sağlıklı bireyin yaşaması gereken bir süreçtir. Ancak vaktinden önce girildiği zaman kız ve erkek çocuklarında fizyolojik ve psikolojik gelişimlerinde birtakım olumsuz durumlar ortaya çıkar. 

Peki çocukların erken ergenliğe girmesini tetikleyen unsurlar nelerdir?

Çocuğun cinselliğe ait bilgileri doğru kaynaklardan öğrenmemesi ( aşırı derecede televizyon ve internet gibi cinsel uyarıcılara maruz kalması
Çocukların birtakım nedenlerden dolayı cinsel uyarılma ile erken tanışması ( kendi kendini tatmin etme vs)
Yanlış beslenme sonucu çocuğun hormon dengelerinin bozulması erken ergenliği tetikler. 
Çocuk, erken ergenlik dönemine girdiği zaman ergenlik ile birlikte boyu hızlı bir şekilde uzamaya başlar. Başta bu durum iyi gibi görünse de aslında bakıldığı zaman iyi değildir. Boyun uzaması ile birlikte epifiz bezleri kapanır, büyüme durur. Normal şartlarda 22 yaşına kadar devam etmesi gereken boy uzaması erken ergenlik ile birlikte sona erer. Böylece çocuk ilerleyen zamanlarda yaşıtlarına göre boyu kısa kalır.Her hastalıkta olduğu gibi erken ergenlikte de erken teşhis çok önemlidir. Erken teşhisle birlikte çocuğun erken ergenliğe girmesi durdurulabilir. Erken ergenliğin kız ve erkek çocuklarında farklı belirtileri vardır. Kız çocuklarında meme dokusunda büyüme, genital bölge ve koltuk altında tüylenme gibi belirtileri ortaya çıkarken erkek çocuklarında testislerde ve peniste büyüme, seste kalınlaşma, kas kitlesinde artış gözlemlenir. 
        
Çocuklarda görülen erken ergenliğin nedenleri 2 kısımda incelenir.

1-Merkezi ergenlik nedenleri: Tümör, özellikle beyin tümörleri,  doğum esnasında oluşan hastalıklar, kalıtsal ve genetik hastalıklar,  çocuğun küçükken menenjit gibi beyinde hasar bırakan ateşli hastalıklar geçirmesidir. 
2-Perifenal ergenlik nedenleri: Hormon dengesinde oluşan dengesizlik nedeni ile vücudun aşırı miktarda testosteron ve östrojen hormonları üretmesidir. 
 

Bu haber 3952 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum