Çocuklarda Dil Gelişimi Nasıl Desteklenir?

İnsan dünyaya konuşma becerisi ile donanımlı bir şekilde gelir. Konuşma büyüme ve olgunlaşmaya bağlı olarak ortaya çıkar.  Bebeklerde dil gelişimi doğumla birlikte başlar. Bebekler isteklerini sesler çıkartarak ifade eder. Hecelemeye 6. Aydan itibaren başlar.

Çocuklarda Dil Gelişimi Nasıl Desteklenir?
13 Kasım 2018 - 23:37

Baba, dede gibi basit sözcükleri kolay çıkartır. Duyma ve görme sorunu olan bebeklerde dil gelişimi çok yavaş gerçekleşir. Yarı damak ve yarık dudak gibi ağız bozukluğu sorunu olan çocuklarda dil gelişimi yavaş gerçekleşir. Zihinsel gerilik, otizm ve yaygın gelişim bozuklukları dil gelişimini olumsuz yönde etkiler.
 
Dil gelişiminde sosyal çevre çok önemlidir. Bebekler sosyal çevre ile sözel iletişim kurar ve anadillerini öğrenirler. Bebeğe bakan kişi bebekle kurduğu sözel uyaranları arttırdıkça bebeğin dil gelişimi hızlanır. Bebekle az konuşmak ya da konuşmamak bebeğin dil gelişimini yavaşlatır. Çocuk yuvalarında kalan ve az uyaranla karşılaşan bebeklerin dil gelişimi yavaş ilerler. Çocukla bebeksi konuşmalar yapmak da bebeğin dil gelişimini olumsuz etkiler. Çocuğun kelimeleri doğru telaffuz etmesini engeller. Çocuğun dil gelişimini güçlendirmek için çocukla oyun oynayın. Oyun oynarken konuşmak çocuğun dikkatini çeker dil gelişimine olumlu katkılar sağlar.
 

Sosyal çevre çocuklarda dil gelişimini etkiler. Bebek sosyal çevresini kurduğu sözel iletişim sayesinde ana dillerini öğrenir. Bebeğe bakan kişinin bebekle kurduğu sözel uyaran arttıkça bebeğin dil gelişimi hızlanır. Bebekle az konuşmak ya da hiç konuşmamak bebeğin dil gelişimini olumsuz etkiler. Çocuk yuvalarında çocuklar az uyaranla karşılaştığı için çocukların dil gelişimi yavaş ilerler. Çocukla bebeksi konuşmalar yapmak doğru değildir. Çocuğun kelimleri doğru telafuz etmesinin önüne geçer. Çocuğun dil gelişimine katkı sağlamak için çocukla oyun oynamak gerekir. Oyun oynarken çocukla konuşmak, çocuğun dikkatini çekmek, yönergeler vermek gerekir.
 
Kızlar erkeklerden daha önce konuşur. Okul öncesi eğitim çocukların dil gelişimine katkı sağlar. Kredi eğitimi ile çocuk kendini daha iyi ifade eder çocuğun sosyal becerileri artar. İki dil konuşan ailelerde çocuklarda dil gelişimi yavaşlar. Çocukların anadilini iyi öğrenmesi gerekir. Bebekler 0-6 ay arasında seslere bakıp mırıldanmaya başlar. 6-12 aylarda baba dede gibi sesleri söyler.

Bu haber 4104 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort