Çocuklarda Davranış Bozuklukları

Anne ve baba olarak hepimiz, çocuklarımızda bazı davranış bozukluklarına tanık olmuşuzdur. Davranış bozuklukları çevre için rahatsız edici ve sıkıntılı durumlardır. Davranış bozuklukları, yaşa bağlı olarak gelip geçici de olabilir, bazen de yerleşip alışkanlık haline gelebilir.

Çocuklarda Davranış Bozuklukları
17 Ekim 2018 - 20:53

 

Örneğin, parmak emme, tırnak yeme gibi olumsuz davranışların uzun yıllar sürmesi kişide duygusal bozukluğun belirtisidir. Bebeklik döneminde rahat ve huzurlu bir ortam bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Anne ile bebeğin arasında doğru bir ilişkinin kurulamaması, annedeki ruhsal gerginlikler, ev içi geçimsizlikler, sinirlilik hali, ağlama nöbetleri, huzursuzluk, uyku bozuklukları gibi olumsuzluklar, bebeği doğrudan etkiler. Bebekte kusma, karın ağrıları gibi rahatsızlıkların yanı sıra psikolojik sorunlara da yol açar.Parmak emme bir yaşından sonra da devam ederse, çocukta güven duygusunun gelişmemiş olduğunu gösterir. Bu gibi durumlar, özellikle çocuğun yatma saatinden önce, annenin ona yakınlık göstermesi, masal anlatması, kucağına alarak güven duymasını sağlamasından kaynaklanır.

 

Çocuğa yemek yedirirken de sevgi göstererek yedirmek çok önemlidir. Çocuğu baskıyla uyutmaya çalışmak, yemek yedirmeye çalışmak, çocukta gerginlik ve huzursuzluğa neden olur. Sıkıntılı, heyecanlı, kızgınlığını dışa vuramayan çocuklarda tırnak yeme davranışı görülür. Ailesinden, öğretmeninden, arkadaşlarından baskı gören çocuklarda tırnak yeme davranışı çok sık görülür.Saç kopartma davranışı da kişide ruhsal bir bozukluğun olduğunun habercisidir. Anne ve çocuk arasında bağın yetersiz ve kopuk olduğu çocuklarda çok sık görülür. Çocuklarda sık görülen bir davranış bozukluğu da yalan söylemedir. 5 yaşına kadar yalan söylemenin üstünde durulmaz. Çünkü bu yaşa kadar çocuk doğru ile yalanı ve hayal ile gerçeği de ayırdedemez. Dolayısıyla buna yalan diyemeyiz. 7-8 yaşından sonra söylenen yalanlar ciddiye alınmalıdır. Anne babanın çocuğa iyi örnek olabilmesi için de kendilerinin de asla yalan söylememesi gerekir. Çünkü çocuk yalan söylemeyi önce ailesinden öğrenir. Bazen çocuklar dikkat çekmek için de yalan söyleyebilir.
 

Bu haber 3825 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum