Çocuklarda Çalma Davranışı Nasıl Önlenir?

Çocuklarda Çalma Davranışı Nasıl Önlenir?
07 Kasım 2018 - 17:46

Çocuklarda en çok karşılaşılan davranış bozukluklarından birisi çalma davranışıdır. Bu davranış ile mücadele etmek için olaya ustaca yaklaşmak gerekir. Yanlış tutum ve davranışlar kişide derin tahribatlar oluşturur. Kendisine ait olamayan bir eşyayı sahibinden izin almadan onu alıp o eşyaya sahiplenmeye çalma denir. Davranışın çalma olarak değerlendirilmesi için bireyde sahiplik duygusunun gelişmiş olması gerekir. 3 yaşındaki bir çocukta bu duygu gelişmemiştir. Benmerkezci düşünce yapısına sahip olan bu bireyler her şeyin kendilerine ait olduğunu düşünüp eşyanın bir başkasına ait olduğunu düşünmez. Dolayısıyla bu yaştaki bireyin eylemi çalma olarak değerlendirilemez. Zamanla birey kendine ait olanı ve olmayanı ayırt etmeye başlar.

 
0-3 yaş bebekler sormadan bir şey almanın doğru bir davranış olmadığını bilir ve buna karşı koyamaz. 8 yaşındaki çocuklar arkadaşlarını kıskanır ve arkadaşının eşyasında gözü kalır. Çalma davranışı özellikle 10 yaşından sonra önemsenmelidir. Çocukların çalma nedenleri şunlardır:

  1. Yeterli harçlık almayan ve ihtiyacı zamanında karşılanmayan çocuklar çalar.
  2. Kıskançlık duygusu kişiyi çalmaya iter. Sahip olmadığı şeye çalarak ulaşmaya çalışır.
  3. Temel ihtiyaçları karşılanmayan çocuklar çalar.
  4. İlgi eksikliği yaşayan çocuklar dikkat çekmek için çalar.
  5. Alkolik anne ve babaların çocuklarında çok sık görülür.
  6. Ailesinden intikam almak isteyen çocuklarda çalma davranışı görülür.
  7. Gruba dahil olmak, gurubun onayını almak için çocuk çalma davranışı sergiler.
  8. Yenidoğan kardeşini kıskanan çocuk dikkat çekmek için çalar.
 
Çalma davranışını önlemek için anne ve baba iyi örnek olmalı çocuklarına dürüst olmayı öğretmelidir. Başlarının mülküne saygı duymayı öğretmelidir. Bulduğu eşyayı arkadaşına geri verme davranışı kazandırılmalıdır. Etrafta değerli eşya bırakmamaya özen gösterin. Evde çocuğa ait eşya olmalı ve anne baba bu eşyayı kullanırken çocuktan izin istemelidir.
 
 

Bu haber 3076 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort