erkek protez saçthemeforest temaları

Çocuklarda Algı Bozukluğu

Zekâsı normalin üstünde olan çocuklarda genelde öğrenme ve algılama bozuklukları görülür. Bu sorunlar doğuştan ortaya çıkar ve hayat boyu sürer. Çocuklarda algı sorunu dil gelişimi, konuşma, okuma, yazma, matematik becerilerini olumsuz etkiler.

Çocuklarda Algı Bozukluğu
30 Ekim 2018 - 22:38

Algılama sorunu olan bireylerin eğitim hayatı, meslek yaşamları ve sosyal hayatlarında işler yolunda gitmez. Algı bozukluğu olan bireyler kendini ifade etmede zorlanır. Okuma yazmada yaşıtlarının gerisinde kalır. Matematik becerilerini kazanmada zorluk çekerler. Öğrenme güçlüğü çekerler.Algı sorunu toplumda çocukların % 1lik kısmında görülür. Algı sorunu kalıtımla yakından ilgilidir. Anne ve babası geçmişte algı sorunu çekmişse çocuklarında da bu durum görülebilir. Erkek çocuklarda sol elini kullanan bireylerde algı sorunu daha sık görülür. Algı sorunu okul öncesi dönemde dil gelişimini olumsuz etkiler ve çocuklarda konuşma bozukluğuna neden olur. Algı sorunu motor gelişimde yetersizliğe neden olur. Çocuklar bazı kavramları öğrenmede zorluk çeker.

 
Algı sorunu olan çocukların okul başarısı yaşıtlarına göre daha düşüktür. Okuma hızı ve niteliği daha geridir. Bazı harfleri söylerken zorlanır. Harfin şeklini yanlış yazar. Sesleri birleştirirken zorlanır. Yazıları zor okunur. Heceleri okurken sık sık atlama yapar. Yazması sınıf seviyesinin altındadır. Yazı yazarken harfleri karıştırır. Hece atlama ve ekleme yapar. İmla ve noktalama hatası yapar. Kelimeler arasına boşluk koymayı unutur. Okul çantası, odası, kitabı ve defterleri hep dağınıktır. Defterini ve kitabını kötü kullanır. Gün ay gibi zaman kavramlarını karıştırır. Saatleri öğrenmekte zorlanır. Sözel ifade güçlüğü yaşar. Duygu ve düşüncelerini ifade edemez. Konuşurken düzgün cümle kuramaz. Heyecanlanır ve konuşurken çoğu zaman takılır.
 

Bu haber 15440 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort