erkek protez saçthemeforest temaları

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Annelerin çocukları ile ilgili yaşadığı korkulu ve kaygılı dönemlerinden biri şüphesiz tuvalet eğitiminin verildiği dönemdir. Çocuklara tuvalet eğitimi vermek aslında sanıldığı kadar ya da korkulduğu kadar zor bir iş değildir. Sadece önemli olan çocuk için doğru vakti kollamaktır. 

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?
13 Ocak 2019 - 01:27

Uzmanlar göre tuvalet eğitimi çocuğun gelişimi göz önüne alınarak 1.5-2 yaş arasında başlanabilir. Tuvalet eğitiminde çocuğun kas gelişimi önemlidir. Çocuğun kasları gelişmemişse muhtemelen küçük ya da büyük tuvaletini tutmakta zorlanacaktır.Çocuklara tuvalet eğitimi verirken çocuğu zorlamamak gerekir. Çocuk zorlandığı zaman ya da bu konuda anne ya da babadan ceza aldığı zaman ilerleyen zamanlarda çocukta altını ıslatma problemi başlayabilir. 
    
Tuvalet eğitimi için en ideal yaş 2 yaştır. Tuvalet eğitimine erken başlanıldığı zaman çocuk nasıl zorlanıyorsa 3 yaşına bırakıldığı zaman da çocuk için sıkıntılıdır. 3 yaş çocuğun sosyalleşmeye başladığı yavaş yavaş kreş ortamına girdiği dönemdir. Sınıf ortamında çocuğun bez kullanması çocuğu rahatsız eder. Kendine olan güveninin sarsılmasına neden olur.Çocuklar öncelikle çiş kontrolünü öğrenir. Çiş kontrolünü öğrenen çocuk daha sonra kaka kontrolünü öğrenir. Gün içerisinde çocukların çişini kontrol etmesi daha kolaydır. Çocuklara tuvalet eğitimi verirken annenin çocuğa karşı tutumu çok önemlidir. Anne bu süreçte sakin, sabırlı ve çocuğa karşı hoşgörülü olduğu zaman süreç sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde atlatılır.
  
Çocuklara tuvalet eğitimi verirken şu hususlara dikkat edilmelidir.

Tuvalet eğitimine başlandığı zaman çocuk sık sık tuvalete götürülmelidir. Tuvalet çocuğun kullanımına uygun değilse alışma sürecinde lazımlık kullanılabilir. 
Çocuğun tuvalet alışkanlığı kazanması için ilk 2 haftada çişini yapmasa bile yarım saat en fazla 1 saat aralıklarla tuvalete götürülmelidir. 3-4 dakika çocuğu tuvalete ya da lazımlığa oturtmak gerekir. 
Çocuk tuvalete götürüldüğü zaman çişini yapmadığı zaman azarlanmamalıdır. Çişini yaptığı zaman minik bir ödül ile ödüllendirilmeli alkışlanarak çocuk takdir edilmelidir. 
Çocuk tuvalete alışma sürecinde aynı kişi ile tuvalete gitmelidir. Çocukla daha çok anne ilgileniyorsa bu süreçte çocuğun yanında anne olmalıdır.
Eğer çocuk tuvalet eğitiminde zorlanıyorsa ara verilmeli 3-4 hafta sonra tekrar başlanmalıdır.
Çocuk tuvalete alıştırılırken bezi bir anda açılmalıdır. Çocuğa bir bez bir tuvalete götürmek doğru bir davranış değildir. 
    
         
    
      

Bu haber 3258 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort