Çocuklara Sorumluluk Bilinci Kazandırmak İçin Neler Yapılır?

Sorumluluk; bireysel ve toplumsal üzerine düşen görevleri yerine getirmektir. Sorumluluk aslında yanlış ya da doğru hayata dair kendi kararlarını kendi alıp arkasında durmak, hayatına sahip çıkmak demektir.

Çocuklara Sorumluluk Bilinci Kazandırmak İçin Neler Yapılır?
06 Ocak 2019 - 00:48

Çocuklarımızda sorumluluk bilinci oluştururken onlara başkalarının haklarına saygı duymayı öğretmeli, yaptığımız iyi ya da kötü bir davranışın sadece bizi değil yakınlarımızı da etkilediğini öğretmeliyiz.Sorumluluk öğrenilebilen, öğretilebilen bir duygudur. Çocuğun eğitimi ailede başlar. Çocuk sorumluluk bilinci kazanmayı, başkalarının haklarına saygılı olmayı, merhameti, yardımlaşmayı, yalan söylememeyi ailesinden öğrenir.
 
Çocuk yetiştirirken unutmamamız gereken tek şey çocukların duyarak değil model alarak öğrenmesidir. Çocuklar kendilerine söylenilen şeyleri yapmazlar. Çocuklar öğrendikleri yani gördükleri şeyi yaparlar. Örneğin kız çocukları anneleri gibi makyaj yapmaya süslenmeye annelerinin eşyalarını kullanmaya bayılır. 
Çocuklarımıza sorumluluk bilinci kazandırmak onları hayata hazırlamak açısından son derece önemlidir. Sorumluluk bilinci kazanan çocuk Adem Güneş hocanın tabiri ile etken çocuktur. Kendi kararlarını kendi alır, özgüveni gelişmiştir. Bağımsız hareket edebilir. Bireysel ihtiyaçlarını kendisi halledebilir. 

Çocuklara sorumluluk bilinci kazandırmak için anne babaya büyük görev düşmektedir. Aşırı koruyu helikopter ebeveynlik sergileyen anne babaların çocukların sorumluluk kazanması daha zordur. Arkadaş seçiminden, giyeceği kıyafete kadar çocuğun adına anne baba karar veriyorsa çocuğun kendini ispat edeceği kendine yetebileceği alan çocuğa tanınmamışsa çocukta sorumluluk bilinci oluşmaz.Çocuklarda sorumluluk bilincini geliştirmek için ebeveynlerin izlemesi gereken yol destekleyici olmalıdır. Aile içinde desteklenen onaylanan çocukların kendilerine olan özgüveni gelişirken yavaş yavaş sorumluluk bilinci de gelişmeye başlar.Çocuklara sorumluluk bilinci kazandırmak için öncelikle anne baba çocuktan beklentilerini basit anlayabileceği bir dille çocuğa anlatmalıdır. Çocuğa yaşına uygun sorumluluklar verilmeli çocuk verilen görevi yerine getirirken anne baba sabırla çocuğu beklemelidir. 
    
Örneğin ayakkabısını çocuğun giymesini istiyorsanız çocuk ayakkabılarını bağlarken beklemeyi bilmelisiniz. Dayanamayıp kendiniz bağladığınız zaman çocuğun özgüvenini zedelemiş olursunuz.Çocuğun sorumluluk bilincinin gelişmesi için ona yapabileceği küçük görevler verebilirsiniz. Örneğin kendi yemeğini kendisi yemek, kıyafetlerini katlayıp dolabına koymak, yatağını düzeltmek oyundan sonra oyuncaklarını toplamak olabilir.Çocuk başlangıçta verdiğiniz görevleri yerine getirirken zorlansa ya da inatlaşsa da zaman içerisinde siz sağlıklı ve kararlı bir tutum izlediğiniz müddetçe çocukta sorumluluklarını yerine getirme bilinci oluşmaya başlar.  
 

Bu haber 2375 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum