Çocuklara Mahremiyet Bilinci Nasıl Kazandırılır?

Mahremiyet eğitimi, kendi cinsel alanı ile birlikte başkalarının özeline saygı duyması, sosyal hayatın içinde özel alanını koruması, çocuğun kendisi ile başkaları arasındaki alanda sağlıklı sınırlar çizmesidir.

Çocuklara Mahremiyet Bilinci Nasıl Kazandırılır?
01 Ocak 2019 - 23:46

Mahremiyet bizim ülkemizde daha çok cinsel kavramlar ile kullanılsa da çok daha kapsamlı bir kelimedir. Çocuklarımızda mahremiyet bilinci oluşturmak için öncelikle çocuğa alan kavramını öğretmek gerekir. Alan kavramı etrafına çizilen bir yuvarlak, ya da dört köşe bir bez ile öğretilebilir. En basiti kollar iki yana açılarak, kapsadığı alanın bizim özel alanımız olduğu söylenebilir. 

    Çocuklar korumasız varlıklardır. Kendi kendilerini henüz korumayı bilmedikleri için istismara son derece açıktır. Bu nedenle çocuğun cinsel ve ruhsal açıdan korunması adına anne baba çocuklarına mahremiyet bilinci kazandırmalıdır. 

    Çocuğa mahremiyet bilinci kazandırırken ebeveynler şu hususlara dikkat etmelidir.
Alan kavramı: Çocuklara alan kavramı öğretildikten sonra çocuklara özel bölgeleri tanıtılmalıdır. Vücudumuzun bize özel olduğu, ancak izin verirse başkalarının dokunabileceği çocuğa öğretilmelidir. Bunun en güzel örneği anne baba tarafından çocuğa uygulamalı olarak gösterilebilir. Anne baba çocuklarını sevecekleri zaman izin verirsen öpebilir miyim, ya da sana sarılabilir miyim, diye çocuktan izin almalı çocuk izin verdikten sonra onu kucaklamalıdır. 

Özel bölgeleri öğretme: Çocuk vücudunda kendi özel bölgelerini tanımalı ve bilmelidir. Çocuk cinsel organlarla ilgili bir soru sorduğu zaman anne baba basit bir dille çocuğun anlayabileceği şekilde ona anlatmalıdır. Çocuğa cinsel organlar kendi üzerinden ya da kitap üzerinden gösterilerek anlatılabilir.
Odaya izin alarak girme: Çocuğa 4 yaşından itibaren yatak odasına kapıyı çalarak izin isteyerek girmesi öğretilmelidir. Bunu öğretmenin en iyi yolu çocuğun odasında olduğu sırada kapısını tıklatarak ondan izin alarak odaya girmektir. 

Tuvalet kapısını kapalı tutmasını öğretme: Çocuğa tuvalet eğitimi verildikten sonra çocuğa tuvaletin özel bir alan olduğu anlatılmalıdır. Çocuk tuvaletini yaparken tuvaletin kapısı kapalı tutulmalıdır. Eğer çocuk lazımlık kullanıyorsa evin ortak kullanılan alanlarına konulmamalı banyo ya da tuvalete konulmamalıdır. Ayrıca tuvaletini yaptıktan sonra çocuğa kıyafetleri herkesin görebileceği bir yerde giydirilmemelidir. 

Bu haber 1474 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort