Çocuklara Ders Çalışma Alışkanlığı Kazandırmak İçin Neler Yapılmalıdır? 

Anne babaların çocukları anlaşamadıkları konuların başında ders çalışma ödev yapma alışkanlıkları gelir. Her anne babanın hayali çocuğunun sorunsuz bir şekilde derslerini tekrar edip ödevini zamanında yapmasıdır. 

Çocuklara Ders Çalışma Alışkanlığı Kazandırmak İçin Neler Yapılmalıdır? 
09 Ocak 2019 - 23:06

Kalıcı bir öğrenme için gün içerisinde öğrendiklerini çocukların tekrar etmesi gerekir. Tekrar edilmeyen bilgi unutulur. Bu nedenle okul çağındaki çocukların kalıcı öğrenme sağlayabilmeleri için gün içerisinde okulda öğrendikleri yeni bilgileri yarım saat gibi kısa bir süre tekrar etmeleri gerekir.Ders tekrar etmek, ödev yapmak ya da yeni öğrenilen bir konuda özet çıkarmak kısaca ders çalışmak bir alışkanlıktır. Bir davranışın alışkanlık haline dönüşmesi için gün en az 21 gün düzenli olarak tekrar edilmesi gerekir.Çocuklara ders çalışma alışkanlığı kazandırmak için öncelikle çocukla işbirliği yapmak gerekir. Zorla ya da baskıyla çocuklara bir davranış kazandırmak son derece yanlıştır. Zorlanarak ya da baskı kurarak çocuğa bir şey yaptırabilirsiniz. Ancak çocuk o davranışı içselleştirmediği müddetçe bu davranışı kalıcı olarak kazanamaz. 
    
Çocuklara ders çalışma alışkanlığı kazandırmak için çocukla birlikte çocuğun uyabileceği basit bir günlük program hazırlanmalıdır. Çocuğun odasına konulacak bir masa saati çocuğun gün içerisinde daha düzenli hareket etmesine yardımcı olur.Çocuk okuldan gelir gelmez ödev yaptırmaya oturtmak son derece yanlıştır.  Çocuk okuldan geldikten sonra biraz dinlenmesine belki biraz müzik ya da yaşına uygun televizyonda bir program seyretmesine izin verilmelidir. Çocuğun rahatlaması sağlandıktan sonra ödev faslına geçilmelidir. Çocuklara ders çalışma alışkanlığı kazandırmak için çocuklara ders çalışabileceği uygun bir ortam hazırlanmalıdır. Çocuğun ders çalışacağı oda da televizyon, internet ya da müzik gibi çocuğun dikkatini dağıtacak etkenler olmamalıdır. Çocuğun ders çalışacağı oda havalandırılmalı, gün ışığı alan ferah bir alan olmalıdır. Uygun zemin hazırlandıktan sonra çocuğun yeteri kadar dinlenmesine izin verildikten sonra çocuğa ödevlerini yapması söylenilebilir.Ders çalışmayan çocukla inatlaşmak son derece yanlıştır. Özellikle ergenlik çağında olan çocuklarla inatlaşmak çocuğun tamamen aileden kopup farklı ortamlara kaymasına neden olabilir. Çocuğunuzun başarılı olmasını istiyorsanız ona güvenin ve bunu ona hissettirin. 
 

Bu haber 3481 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort