erkek protez saçthemeforest temaları

Çocuklara Değerler Eğitimi Nasıl Verilir?

Bir toplumu ayakta tutan değerleridir. Değerleri ayaklar altına alınan bir toplum yok olmaya mahkumdur. Bizler ebeveynler olarak çocuklarımıza geçmişten gelen ve bizi biz yapan değerlerimizi çocuklarımıza en iyi bir şekilde öğretmeliyiz. 

Çocuklara Değerler Eğitimi Nasıl Verilir?
31 Aralık 2018 - 14:47

Globalleşen dünyada artık çok fazla kültür emperyalizmi var. Elbette farklı kültürlerden kültürümüze yeni bir şeyler katmak güzel ancak bunu yaparken kendi kültürümüzü ve değerlerimizi unutmamız gerekir. 
    
Her zaman söylediğimiz gibi çocuğun eğitimi ailede başlar. Çocuk çoğu şeyi ailede öğrenirler. Özellikle dürüstlük, yardımseverlik gibi değerler ailede öğrenilir. Çocuklar modelleme yöntemi ile öğrenirler. Ne demek istiyorum, yani çocuklar duyduklarını değil ailede gördüklerini yaparlar.Çocuklara erken yaşlarda değerler eğitimi vermek çok önemlidir. Erken yaşta çocuğa verilen değerler eğitimi çocuğun karakterinin gelişmesine yardımcı olur. Değerler eğitiminin en önemli yanı çocukların vicdani ve ahlaki duygularının gelişmesine katkı sağlamasıdır.Ülkemizin ve dünyanın süper doktorlara mükemmel mühendislere ihtiyacı yok. Dünyamızın ve ülkemizin vicdani ve ahlaki duyguları gelişmiş beyinlere ve yöneticilere ihtiyacı var. 

    Değerler eğitimi ailede verilmeye başlanır demiştik. Çocuk aile içinde ya annesini ya da babasını kendisine model alır. Sonuç olarak aileyi aslında çocuğun gözlem yaptığı bir laboratuvar olarak görebiliriz. Çocuklara değerler eğitimi uygulamalı olarak verilmelidir.  Çocuklara değerler eğitimi verirken anne babanın davranışları ve tutumları son derece önemlidir. Ebeveynler kendi yapmadıkları bir şeyi çocuklarına öğretemezler. Yalan söyleyen bir ebeveyn çocuğuna dürüst olmayı nasıl öğretebilir ki. 
    
Çocuklara değerler eğitimi verilirken şu hususlara dikkat edilmelidir. 

Çocuğa değerler öğretilirken anne baba aynı değer üzerinde çalışmalıdır. Çocuk bir değeri pekiştirmeden, içselleştirmeden kendi içinde anlamlandırmadan başka bir değere geçilmemelidir. Geçilmemelidir ki çocukta anlam kargaşası olmasın.
Çocuğa bir değer öğretildikten sonra pekiştirme yapılmalıdır. Basit hikayelerle pekiştirme yapılabilir. En güzel pekiştirme ise uygulama yapmaktır. Çocuk duyduğunu unutabilir ancak yaşadığını asla unutmaz.
Çocuğa değerler öğretilirken çocukla öncelikle güvenli bağlanma sağlanmış olmalıdır. Çocuk öğrendiği ortamda koşulsuz sevildiğini hissetmelidir.  Eğitim bir süreçtir ve sabır işidir. Çocuğa değerler eğitimi veren kişi sabırlı ve hoşgörülü olmalıdır.
     

Bu haber 6290 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort