Çocuklara Ahlaki Değerler Nasıl Öğretilir?

Ahlak bir toplumu ayakta tutan en önemli unsurdur. Ahlakın çökmediği, yozlaşmadığı bir toplumda sağlıklı nesiller yetiştirilebilir. Toplumun en küçük yapı taşı ailedir. Her zaman söylediğimiz gibi çocuğun eğitimi ailede başlar. 

Çocuklara Ahlaki Değerler Nasıl Öğretilir?
11 Ocak 2019 - 23:17

Çocuk ailesinden ne kadar güzel bir eğitim alırsa kökleri o kadar sağlam olur. Bugünün çocukları yarının büyükleridir. Bir annenin kalitesi yetiştirdiği çocuktan belli olur. Her annenin çocuk yetiştirmekle ilgili bir hedefi olmalıdır. Bir Fatih Sultan Mehmet yetiştirmek, bir Biruni yetiştirmek.Çocuklarımıza ahlaki ilkeleri ve erdemleri öğretebilirsek topluma faydalı bir iş yapmış oluruz. Çocuklar hayatı izleyerek öğrenir. Çocuk 2 yaşından itibaren keşfetmeye çevresinde olan biten her şeyi izlemeye başlar.Sağlıklı bir çocuk yetiştirmek için aile içi iletişim çok önemlidir. Eşlerin birbirine hitap tarzı, ses tonları, konuşma şekilleri çocuk üzerinde derin bir iz bırakır. Çocuğa ahlaki ilkeleri öğretmek için öncelikle bizim ahlaklı olmamız gerekir. Özellikle çocuğa değerler öğretilirken mutlaka uygulamalı olarak öğretilmelidir. Anne baba kendi yapmadığı bir şeyi çocuğundan beklememelidir.
    
Çocuğa öğretilmesi gereken ahlaki değerlerin başında merhamet gelir. Merhamet bizi biz yapan şeydir. Merhamet ve adalet duygusu ikiz kardeş gibidir. Çocukta merhamet duygusu gelişmeye başladıkça paralel olarak adalet duygusu da gelişmeye başlar.Merhameti öğrenen bir çocuk bilerek, isteyerek hiçbir canlıya zarar vermez. Kimseyi incitmez. Merhamet duygusu gelişmeyen çocuklar acımasız olurlar. Çocuğa bir değer öğretildiği zaman mutlaka hikayelerle ya da uygulamalı olarak pekiştirme yapılmalıdır. Çocuk bir ahlaki değeri tam olarak kavramadan algılamadan uygulamadan yeni bir değere geçilmemelidir.
Dürüstlük: Dürüstlük evrensel bir değerdir. Toplumsal ilişkilerimizi genelde dürüstlük üzerine kurarız. Bir insanla dost olmak için aradığımız kriterlerin başında dürüstlük gelmektedir. Dürüst insanlar her zaman toplumda saygı görürler. Dürüstlüğü daha iyi anlayabilmek için zıddını iyi bilmek gerekir. Dürüstlüğün zıddı yalan söylemektir. Yalan söylemek bir karakter bozukluğudur. Yalan her kötülüğün başıdır. Çocuklarımıza sonuçları kötü bile olsa doğru konuşmayı öğretmeliyiz.Yardımseverlik: Bir insana yardım etmek aslında kendine yardım etmektir. Çocuklarımıza yardım sever olmayı paylaşma duygusunu uygulamalı olarak öğretebiliriz. 
 

Bu haber 4879 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort