Çocuklar artık üniversiteli olacak

Bir vakıf üniversitesi Çocuk Akademisi’nde çocuklara fen, teknoloji, mühendislik, matematik, akıl oyunları, yazılım, robotik, felsefe üzerine eğitimi verilecek. 5-6, 7-8, 9-10 yaş gruplarına yönelik eğitim için başvurular, 14 Şubat’ta son bulacak. Cumartesi günleri gerçekleştirilecek eğitimlerin, ilk yarısı 27 Mayıs’ta tamamlanacak.

02 Şubat 2017 - 12:04

Çocuk Akademisi ile öğrencilere fen, teknoloji, mühendislik, matematik eğitimleri verilecek. İzmir Ekonomi Üniversitesi Orta Öğretim Eğitim Koordinatörü Mehmet Ali Atakan, NASA’nın yaptığı araştırmaya göre insanın yaratıcılık düzeyinin 5 yaşında yüzde 98, 10 yaşında yüzde 30, 15’inde yüzde12, 25 ve üstü yaşlarda da yüzde 2 olduğuna dikkat çekti.

Çocukların erken yaşta bilim ve üniversite ortamıyla tanışmasını sağlamayı amaçladıklarını belirten Atakan, "21’inci yüzyılda bireyin tek bir alanda başarılı olması yetmiyor. Bu yüzyılda daha fazla yaratıcı fikri kısa zamanda üretmeyle birlikte stratejik ve analitik düşünme becerisini kazananlar ön sırada yer alacak. Çocuklarımız bu eğitimlerde, yeteneklerini geliştirebilecekler" dedi.

Çalışma atölyelerinin İEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Aşkar, İEÜ Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Yaşar Güneri Şahin, Prof. Dr. İlgi Şemin, Prof. Dr. Kemal Yürümezoğlu, Yrd. Doç. Dr. Burak Karabay ve Yrd. Doç. Dr. Melike Yiğit Koyunkaya danışmanlığında hazırlandığını belirten Atakan, çocukların atölyelerde birbirinden bağımsız birçok etkinlik geliştireceğini aktardı.

Aileler de sürece dahil olacak

Disiplinlerarası etkileşimin de artacağı çalışmalarda, çocukların bilginin farklı alanlarda nasıl kullanıldığını daha kolay gözlemleyebileceğini ifade eden Atakan şunları söyledi:


"Öğrencilerimiz, zihinsel akranlarıyla birlikte öğrenme fırsatı yakalayacak. İlgi ve yetenek alanları uzman eğitmenlerle desteklenecek. Her öğrenciye özgü öğrenme alanlarına uygun hız ve derinlikte bilgi, beceri ve motivasyonu dikkate alan eğitim programları hazırladık.

Bu amaçla öğrencilerimizin üniversite ortamında bilimsel düşünme becerilerini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Bunun yanı sıra ailelerimiz de çocuklarının öğrenme sürecine dahil olacak. Veli bilgilendirme seminerleri gerçekleştireceğiz."

Atakan çocukların, akıl oyunları, matematik, yaratıcılık, genel kültür, görsel sanatlar, tasarım, fen, teknoloji, mühendislik, yazılım, yaratıcı yazım, robotik, felsefe atölyelerine katılacağını söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tekirdağ'da Atatürk fotoğrafını yırtan öğretmene soruşturma
Tekirdağ'da Atatürk fotoğrafını yırtan öğretmene soruşturma
Genç öğretmene çalıştığı okulda namaz yasağı koyuldu
Genç öğretmene çalıştığı okulda namaz yasağı koyuldu