Çocuk niye kabus görür?

Çocuk niye kabus görür? Çünkü özellikle 3 – 6 yaş arası çocuk hayal gücüyle yeni öğrenilen korku hissi birleşiyor. Çocuklar düş görür demek sanki yetmiyor.

Çocuk niye kabus görür?
19 Aralık 2019 - 15:56 - Güncelleme: 19 Aralık 2019 - 15:57

Çocuk niye kabus görür? Çünkü özellikle 3 – 6 yaş arası çocuk hayal gücüyle yeni öğrenilen korku hissi birleşiyor. 

Çocuklar düş görür demek sanki yetmiyor. Zamanlarının çoğunu düşler aleminde geçirirler desek belki daha doğru. Araştırmalara göre 3 – 6 yaş arası çocukların yarısı kabuslarla uyanıyor.

Nedenler sayısız: Gün içinde bastırılan düşünceler. Normalde akla gelmeyecek ufacık bir detay. Evde yolunda gitmeyen işler. İzlenen bir film. Rüyalarda her şey mümkün.

korkuyorum anne Çocukların kabusla uyanması normal bir durum. 

Ne zaman olur?

Uyku iki aşama. İlki REM. Hani rüya görüyor dediğimiz zaman. Gözler kapalı ama fıldır fıldır dönüyor. Diğeri REM dışı uyku.

Bu ikisi 90 – 100 dakikada bir yineleniyor. Rüyaların çoğu REM sırasında görülüyor. Kabuslar genellikle gece yarısı ve sabaha karşı geliyor.

Kabus nedir?

Çocuğun canlı hayal gücü masum ayrıntıları bile tehdit kaynağı olarak algılayabilir. Mesela duvar kağıtlarındaki desenler canavarların dişlerine dönüşebilir.

çocuk uyanınca Onun hayal gücüyle herşey mümkün.

Tehdit edici ayrıntıların nereden geleceği belli olmaz. Köşeden beliren azmanlar. Kötü adamlar. Yırtıcı hayvanlar. Kontrol kaybı. Yaralanma korkusu. Listenin sonu yok.

Sanılanın aksine çocuklar bu tür rüyalardan ağlayarak uyanmıyor. Aksine yatağa uzanıp ayrıntıları gözden geçirmeye başlıyorlar. Karabasan olursa başka. O zaman gerçekten endişe alıyor yürüyor.

Karabasanda panik hissi olağanüstü. Bu sırada uyanmaları veya uyandırılmaları da güç. Çocuk karabasanda gördüklerini genellikle hatırlamıyor.    

Stresle ilişkisi ne?

Kötü düşlerin tam nedenini bilen yok.

Aşırı yorgunluk, uyku düzensizliği, stres, anksiyete kabus görme riskini arttırıyor. 

kabuslar Gün içinde yaşanan her şey bilinçaltını etkiler.

Çocuk gündelik yaşam koşullarında olağandışı değişimlerle uykusunda hesaplaşabilir. Okula başlamak, yeni mahalleye taşınmak, yetişkinlerin evlenmesi boşanması buna örnek. 

Genetik ve psikolojik faktörler de etkili. Kabuslarla boğuşan çocukların % 7’sinin aile geçmişinde benzer deneyim söz konusu. Gelişim bozukluğu olanlarda, depresyon geçirenlerde, beyinle ilişkili sorunlar yaşayanlarda kabuslar daha yaygın.

Kabuslar yüksek ateşle ve travmayla da ilgili olabilir. Bazı ilaçlar kullanım sırasında veya sonrasında böyle sonuçlara yol açıyor. Travma sonrası stres düzensizliği de kabusları tetiklemede etkili.  

Bu haber 1031 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum