Çocuk İstismarı ve Sömürü Nasıl Önlenir?

Günümüzün en önemli sorunlarından birisi çocuk istismarı ve sömürüsüdür. Fiziksel ve cinsel istismar bireyin vücuduna yönelik olup bireyde oluşturduğu zarar daha büyüktür. Çocuk istismarı 18 yaşından küçük çocukların kendisine bakan kişiler tarafından zarar verici davranışa maruz kalması durumudur.

Çocuk İstismarı ve Sömürü Nasıl Önlenir?
27 Ekim 2018 - 12:11

Çocuk istismarı çocuklarda fiziksel psikolojik ve psikososyal açıdan büyük zararlar verir. Çocuk istismarı çocukta derin izler bırakıp etkisi uzun yıllar sürer.Çocuk istismarı çocuğu birçok açıdan olumsuz etkiler. Sorunun çözümü için ciddi bir takım çalışması gerektirir. Tıp uzmanı, psikolog çocuk gelişim uzmanı, hukukçu ve sosyal hizmetler uzmanı ekip çalışması gerektirir. Çocuklar genelde fiziksel istismara uğrar. Çocuğun kaza dışında yaralanması durumudur. Çocuğun ağzına biber sürmek, kulağını çekmek, cimciklemek, vurmak, yakmak, boğmak çocuğa en çok uygulanan fiziksel istismarlardır. Fiziksel istismar yapan kişiler kendilerini dayak cennetten çıkmadır sözü ile savunurlar.

Çocuğa kızmak, çocuğu bir başkası ile kıyaslamak, çocuğa hakaret etmek çocuğa yönelik duygusal istismarlardır. Duygusal istismarlar çocukta özgüven kaybına neden olur. Çocuk kendini değersiz ve yetersiz hisseder. Duygusal istismar çocukta derin psikolojik yaralar oluşur. Çocuğun cinsel organına dokunmak, röntgencilik yapmak, cinsel içerikli konuşmak, cinsel içerikli film izlemesine müsaade etmek çocuğa uygulanan cinsel istismarlardır. Cinsel istismarlar çoğu zaman farkına varılmadan yapılır. Cinsel istismarlar toplumda en az fark edilen ve düzeltilen istismar çeşidi olup ortaya çıkması çok zordur.

Bu haber 1382 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort