Çocuk Felci (Poliomyelit) Nedir, Belirtileri Nelerdir, Bulaşıcı mıdır?

Eskiye nazaran dünya genelinde bu bulaşıcı hastalığa yakalanan çocuk sayısında azalma görülmüştür. 3 ila 5 yaşın arasında olan çocuklarda görülen çocuk felci (poliomyelit) hastalığına sinir sistemini etkileyen bir virüs sebebiyet verir.

Çocuk Felci (Poliomyelit) Nedir, Belirtileri Nelerdir, Bulaşıcı mıdır?
06 Kasım 2018 - 21:59
Enterovirüs kaynaklı virüs hastalığı olan çocuk felci, enfekte olduğunda omurilik ve beyni ele geçirebilmektedir. Bunun sonucu olarak da vücudun bazı bölgelerini hareket ettirememe veya felç olma durumuyla karşılaşılabilir.

Çocuk Felcinin Belirtileri Nelerdir?
Oral yol ile bulaşan poliomyelit hastalığının kuluçka süresi 6-20 gün aralığındadır. Virüs bağırsaklardan başlayarak sinir sistemine yayılmaktadır. Çocuk felcine neden olabilen virüs boğazda da bulunabilir. 
Poliomyelit hastalığı bulaşan bireylerin %60'ından fazlası 3 yaşın altında, %90'ından fazlası ise 5 yaşın altındaki çocuklardır. Yine %90'ı bu hastalığın belirtilerini hissetmemektedir. Kimi durumlarda ateşlenme, baş ağrısı, ense sertliği, bulantı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, kollarda ve bacaklarda ağrı şeklinde belirtiler görülebilir. Çocuk felci hastalığına yakalanan çocuklar çoğu durumda iyileşir. Fakat virüsün ortaya çıkardığı tahribat beyinde kalıcı kas fonksiyonu hasarlarına yol açtıysa, felce ve hatta düşük ihtimal de olsa (%5) ölüme sebebiyet verebilir. Bazen de geri dönüşü mümkün olmayan felçlere neden olabilir. Hastalığa yakalanan bireylerin %40'ında, hastalıktan kurtulduktan sonraki 10-40 yıl içinde ek belirtiler gözlemlenmiştir. Bu durumda kişi post polio sendromu yaşamış olur ve sonucunda kas ve eklemlerde ağrı ve yorgunluk olarak nüksedebilir.


Çocuk Felci (Poliomyelit) Hastalığının Tedavisi
Tanı konulduktan sonra hastanın doktoru çeşitli ihtimaller üzerinde durur. Şayet öncesinde aşı olunmadıysa ve nefes almakta zorlanma gibi durumlara rastlanıyorsa, çocukta felç olabilme ihtimali düşünülebilir. Ayrıntılı araştırma için mukoza örneği veya dışkı örneği alınır. Polio virüsü içerip içermediği kontrol edilir. Bu virüse ulaşıldıysa tedavisi mümkün olmamaktadır. Tedavi edilmese dahi virüsün komplikasyonlarını önleyici ek yöntemler üzerinde durulur. Mevcut ağrılar için ilaç tedavisi, nefes almakta zorlanan bireyler için mobil vantilatör, kas sistemindeki hantallaşmayı önleme amacıyla egzersizler uygulanabilir. Bunların yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirmek için takviye katkılar ve sağlıklı beslenme programları uygulanabilir.
 
Bu haber 5685 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum