Çocuk Eğitiminde Disiplinin Ölçüsü Ne Olmalıdır?

Çocuk öğrenmeye doğumla birlikte başlar. Öğrenirken sık hatalar yapar. Ailenin görevi çocuğun hataları fark etmesini sağlamaktır. Çocuklara katı kurallar koymak doğru değildir. Katı kurallar çocukların benlik gelişimini olumsuz etkiler.

Çocuk Eğitiminde Disiplinin Ölçüsü Ne Olmalıdır?
28 Ekim 2018 - 22:52

Aşırı disiplin çocuklarda kaygı, gerginlik ve huzursuzluğa neden olur. Çocuk kendini yetersiz hissedip yeteneklerini geliştirmede zorlanır. Korkak ve çekingen bir yapıya sahip olur. İçine kapanır konuşma ve fikrini söylemeye çekinir. Sınıfta dersi iyi olsa da parmak kaldırmaya cesaret bulamaz. Güven duygusu gelişmediği için hata yapmaktan arkadaşlarının kendisine gülmesinden korkar ve pısırık bir yapıya bürünür.
Çocuğun hatalarını görmezden gelmek çocukta olumsuz davranışın pekişmesine neden olur. Hataları çocuğu korkutmadan ezmeden düzgün bir biçimde anlatılmalıdır. Çocuğa şiddet uygulamak, aşağılamak, suçlamak doğru değildir. Uygun bir dille yanlışlar anlatılmalıdır. Bu konuda sabırlı olmalısınız.

Çocuğa aşırı hoşgörülü davranmak da doğru değildir. Aşırı hoşgörüde çocuk neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlayamaz. Çocuklar sorumluluk almaz. Aşırı özgür bireyler yetişir. Hata yapmaktan korkmayan çekinmeyen ve hatalarından ders almayan bireyler haline gelirler.Anne babanın disiplin konusunda ortak hareket etmelidir. Farklı tavır ve davranışlar çocukta dengesizliğe neden olur. Anne ve babanı doğru ve yanlışları aynı olmalıdır. Birisinin doğru dediğine diğeri yanlış dememelidir. Ortak bir disiplin ile çocuğun davranışına yön vermelidir. Doğru disiplin vermek için empati kurmak gerekir. Çocuğa bağırmadan aşağılamadan azarlamadan yaklaşmak gerekir. Uygulanacak yanlış yöntemler çocuğu anne ve babasından uzaklaştırır.

Bu haber 1476 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort