Çocuğun Davranışlarıyla Vermek İstediği Mesajlar

Çocuklar davranışlarıyla biz büyüklere bazen mesajlar vermek isterler. Çocuklar ilginç ve karmaşık hareketler sergiler. Biz büyükler onları anlamakta zorlanırız. Yaptıkları hareketleri saçma ve anlamsız görürüz. Her hareketin bir anlamı ve amacı vardır.

Çocuğun Davranışlarıyla Vermek İstediği Mesajlar
24 Ekim 2018 - 00:54 - Güncelleme: 24 Ekim 2018 - 00:59

Çocuklar oyuncak arabasını itip çekerek düşürür böylece bir işi başarmayı öğrenir. Parçalanan oyuncağını tamir ederek merak duygusunu tatmin eder. Elinden alınan bebeği vermeyerek hakkını savunmayı öğrenir. Masanın üstündeki eşyayı yere atarak duyma ve sesleri tanıma becerisi gelişir. Çocuğun her hareketi bir amaca yöneliktir.Sürekli annesinin üzerine yüklenip annesinden ayrılmak istemeyen çocuklar vardır. Bu çocukları dışarıdan şımarık çocuklar olarak algılarız. Çocuğun sürekli annesinden ilgi beklemesine kızarız. Çocuğun bu davranışı şımarıklık değildir. Çocuk yeterli ilgi ve şefkat görmediği için böyle davranır. Çocuğu geri itmek ya da çocuğu kucağa alınmaması yanlıştır. Çocuk kucağa alınıp yeterli sevgi ve şefkat gösterilmelidir.

Çalışkan, sessiz, uslu olup sorun çıkaran çocuklar var. Sınıfta başarılı olup öğretmenin sevgisini kazanan teneffüslerde kendi başına gezen çocuklarda problemlidir. Kendi halinde gezen ve arkadaşları ile oyun oynamayan çocukların iç dünyasında sorun vardır. Aile ve öğretmen yeterli ilgi ve şefkat göstererek bu tip çocukların sorunlarının çözülmesi gerekir. İçe dönük çocukların üzüntü ve dertleri vardır. Bu durumu keşfetmek ve gün yüzüne çıkarmak öğretmenin görevidir. Çocuklar iyi takip edilmeli ve verdikleri mesajları dikkate almak gerekir.

Bu haber 2272 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort