HARTUM (AA) - Doğu Afrika ülkesi Cibuti'de, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü ile 12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulünün yıl dönümleri vesilesiyle tören düzenlendi.

Türkiye'nin Cibuti Büyükelçiliği ev sahipliğinde düzenlenen programa büyükelçilik mensupları, Cibuti'deki Türk kuruluşlarının temsilcileri, Türk ve Cibuti vatandaşları katıldı.

Etkinlikte, 6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler anıldı.

Rapor: İngiltere'de 8 yaşından küçük çocuklar çıplak aramaya maruz kaldı Rapor: İngiltere'de 8 yaşından küçük çocuklar çıplak aramaya maruz kaldı

Türkiye'nin Cibuti Büyükelçisi Cenk Uraz, törende yaptığı konuşmada, "Çanakkale Deniz Zaferi'mizin 108'inci yıl dönümü ile İstiklal Marşı'mızın kabulünün 102'nci yıl dönümünü icra etmek ve deprem felaketinde hayatını kaybedenleri anmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Öte yandan, ülkemizde eğitim gören 5 Cibutili kardeşimiz de depremde yaşamını yitirdi. 4 kardeşimiz de halen bulunamadı. Bu vesileyle onları da anmak istiyorum. Mekanları cennet olsun." dedi.

Çanakkale muharebelerinin, Türk askerinin cesaretinin yanı sıra Türk milletinin yüce gönüllülüğünü ve merhametini de dünyaya ispatladığını belirten Uraz, "Bugün Çanakkale Zaferi'mizin yanı sıra Çanakkale şehitlerine adlı şiiriyle bu zaferi ölümsüzleştiren, milletimizin vatan aşkını ve bağımsızlık iradesini İstiklal Marşı'nda en güzel biçimde anlatan Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u da saygı ve rahmetle anıyoruz." ifadelerini kullandı.

Anma programı vesilesiyle şehit diplomatları da anan Büyükelçi Uraz, "Bugün bizlere düşen milli mücadele ruhumuzun dizelerinde ölümsüzleştiği İstiklal Marşı'mızı korumak ve gelecek nesillere aktarmaktır. Depremde hayatını kaybedenlere bir kez daha Allah'tan rahmet diliyor; Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, İstiklal Marşı'mızın Şairi Mehmet Akif Ersoy ve tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle yad ediyorum." diye konuştu.