Cumhuriyet Halk Partisi CHP Genel Başkanı Özgür Özel, katıldığı bir televizyon programında yüzbinlerce öğretmenin merakla beklediği ve hükumet tarafından henüz bir bilgi paylaşılmayan öğretmen atamaları ve mülakat konusunda açıklama yaptı. Öğretmen atamalarının henüz yapılmamasının ve atama ile ilgili takvim, branş dağılımı ve mülakat konularının açıklanmamasınınn  sorumlusunun hükumet olduğuna vurgu yapan Özel, öğretmen atamaları ve mülakatın kaldırılması için atabilecekleri adımları da açıkladı.

CHP Lideri Özgür Özel, önceki seçimlerde yapılan vaatlere değinerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öğretmen atamalarında mülakatın kaldırılacağı sözünün sözüne atıfta bulundu ve bunun gerçekleşmediğini ifade etti. Milli Eğitim Bakanının mülakatların devam edeceğini açıklamasına karşın, gençlerin mülakatsız atamaları beklediğini dile getirdi. Öğrencilerin ve öğretmen adaylarının mülakat stresi yaşamadan adil bir şekilde atama yapılmasını istedi.

Devamsızlık için yeni düzenleme müdürlere beklenen yetki verildi Devamsızlık için yeni düzenleme müdürlere beklenen yetki verildi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, öğretmen atamaları ve mülakatla ilgili şu açıklamaları yaptı:

"Atanamayan öğretmenler var sanki suç kendilerindeymiş gibi atanamayan diyorlar atanmayan öğretmenler, Tayip Bey'in atamadığı öğretmenler var. Geldiğinde 80 bin kişiydiler şimdi 1 milyon kişi. Geldiğinde Ecevit'e "Madem görevlendirmeyeceksin niye okuttun bu gençleri" diyordu. Şimdi bir milyon kişi için biz ona soruyoruz.
Önce öğretmenlere mülakatı kaldıracağız diye geçen seçimlerde söz verdiler. Mülakat kalkmadı. Milli Eğitim Bakanı aksine mülakat gibi mülakat yapacağız deyip mülakatın devam edeceğini söyledi. Gençler mülakatsız 80 bin atama bekliyorlar. Ama bunlar önce yapmayacağız dediler, tepkiler yükselince bir miktar yapacağız. Mülakatın kaldırılması için gençlerle mücadele edeceğiz. Gerekirse mülakata hayır mitingi de yapabiliriz."