CEZAYİR (AA) - Cezayir'deki en büyük İslami eğilimli parti olan Barış Toplumu Hareketi'nin (MSP) 8. Genel Kongresi'nde Abdulkadir Hassani başkanlığa seçildi.

MSP Şura Konseyi Başkanı Ebubekir Kadduda, başkent Cezayir'de yapılan 8. Genel Kongre'nin 3. gününde düzenlediği basın toplantısında, kongrede tek aday olarak gösterilen Hassani'nin başkanlığa seçildiğini bildirdi.

Kadduda, Şura Konseyi'nin 5 yıllığına parti başkanlığını yürütmesi için Hassani'nin Genel Başkan Abdurrezzak Mukri'nin yerine seçilmesini onayladığını vurguladı.

Hareketin 2013'ten bu yana başkanlığını yürüten Mukri'nin sağ kolu olarak nitelendirilen Hassani, MSP'nin teşkilatlanma birim başkanlığı görevini sürdürüyordu.

Depremin merkez üssü Pazarcık'ta 370 esnaf dükkanını açtı Depremin merkez üssü Pazarcık'ta 370 esnaf dükkanını açtı

Eski Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika döneminde Cezayir'de Cumhurbaşkanlığını destekleyen koalisyonun bir kanadı olan MSP, Mukri'nin başkanlığıyla birlikte muhalefet saflarına geri dönmüştü.

Mevcut Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun'u destekleyen koalisyona katılmaya davet edilen hareket, bazı koşullar üzerinde yaşanan anlaşmazlık nedeniyle muhalefette kalmaya devam ediyor.

Cezayir meclisinde bağımsızlardan sonra parti olarak ana muhalefet sayılan ve 407 sandalyeden 65 sandalye ile temsil edilen Barış Toplumu Haraketi, Müslüman Kardeşler Cemaati'nin Cezayir kanadı sayılıyor.