Çeyrek altın ne kadar?

5 Aralık 2016 tarihinde altın fiyatlarında yükseliş ve düşüş aynı anda gözükmekte. Anlık düşüş ve yükselişin göründüğü altın oranlarında son durum nedir? Aralık ayında FED'in faizleri artırımında kesin gözle bakılırken, ekonomi uzmanları bu durumda altın fiyatlarında sert düşüşlerin yaşanacağı görüşünde. 5 Aralık'ta en çok alınan çeyrek altın ne kadar? Altının gram fiyatı, sabah saatlerinde 135 liranın üzerini görmesinin ardından 133,5 lira seviyelerinde dengelendi

Çeyrek altın ne kadar?
05 Aralık 2016 - 12:23

Cuma günü dolar kurundaki dalgalanmanın etkisiyle gün içinde 135,2 liraya kadar yükselen altının gram fiyatı, günlük bazda yüzde 1,1, haftalık bazda ise yüzde 1,6 değer kazanarak 133,3 liradan kapanmıştı.

Geçen hafta altın fiyatları son 10 ayın en sert düşüşünü yaşarken, cuma günü fiyatlarda hafif bir yükseliş meydana geldi. 5 Aralık tarihinde altın fiyatlarında aynı anda düşüş ve yükseliş yaşanmakta. Dolar'ın yükselişinden ötürü fiyatlarda dengesizlik meydana gelirken, 5 Aralık sabah saatlerinde altın fiyatlarında son durum nedir?
5 Aralık altın fiyatları sabah saatleri

Çeyrek altın geçen hafta 213 liradan satılırken bugünkü satış 215.95 lira. Gram altın geçen haftaya nazaran düşüşte; satış fiyatı 133.73 lira. Yarım altın 431 liradan satılırken, tam altın sabah saatlerinde geçen haftaya nazaran yükselişte 863 lira. Cumhuriyet altını geçen hafta 900 liranın üstüne çıkmıştı.Pazartesi günü ise fiyat 893 lira. Kadınların vazgeçilmez tutkusu olan 22 ayar bilezik ise 122 liradan satış görmektedir. Düğünlerin vazgeçilmez altını olan beşli altın ise 4.268 lira.

AA Finans Analisti İslam Memiş, FED üzerinden önemli açıklamalarda bulundu. Faiz oranların kesin artacağını söyleyen Memiş bundan en çok etkilenenin altın fiyatları olacağını söyledi. Gram altında sert düşüş bekleniyor.

Neden çeyrek altın?

Türkiye'de vatandaşların en çok kullandığı altın türü çeyrek olarak biliniyor. Uzmanlara göre, altının Türklerdeki yeri ve önemi büyük olduğu için, ne ucuz bir altın alma isteğindeler ne de pahalı. Çeyrek altın hem alınabilecek bir durumu var hem de en çok kullanılan altın türü. Düğünlerde, sünnetlerde, özel günlerde, yardım amaçlı zamanlarda kullanılan en değerli altın türüdür.

Altının Osmanlı’daki değeri

Osmanlı zamanında Orhan Bey ile altına geçen halk, zaman dilimi içerisinde sarraf alanında lonca teşkilatı üzerinden kendini geliştirmeye başladı. Kanuni Sultan Süleyman zamanından sonra, sarraf işleriyle uğraşan insanların çoğu altını kendi arasında ayırmaya başladı. Sultani denilen bu altınlara, Tam sultani, yarım sultani, çeyrek sultani ile sınıflara ayıran sarraflar, bu sayede altın piyasasındaki düzensizliği sona erdirmek istemişlerdir.

Bugün Asya piyasalarında 135,61 lirayı gören altının gram fiyatı, daha sonra 133 liranın üzerinde dengelendi. Altının gram fiyatı saat 11.15 itibarıyla 133,4 liradan işlem görürken, Kapalıçarşı'da çeyrek altın 220 lira, Cumhuriyet altını 895 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı ise bugün dolar endeksinin 101'in üzerine yükselmesiyle 1.188,11 doları gördükten sonra şu dakikalarda 1.170 dolar seviyesine geriledi.
AA Finans Analisti İslam Memiş, İtalya'da referandum sonucunun "hayır" olarak sonuçlanmasının ardından İtalya Başbakanı Matteo Renzi'nin görevinden istifa edeceği açıklamasıyla küresel piyasalarda altının ons fiyatının 1.188 dolar seviyelerine kadar yükseldiğini ancak bu seviyelerde tutunamadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Yastığının altında döviz olanlar gelsin parasını altına dönüştürsün, gelsin parasını TL'ye dönüştürsün. Türk lirası, altın değer kazansın" çağrısına destek veren vatandaşların bankalar ve yastık altında bulunan birikimlerini TL ve altına çevirmeye başladığını ifade eden Memiş, kuyumcu esnafının yolunu tutan vatandaşların genellikle Cumhuriyet, çeyrek ve gram altın gibi sarrafiye grubunu tercih ettiğini bildirdi.

Memiş, bugün altının ons fiyatında 1.170-1.190 dolar, altının gram fiyatında ise 132,50-135,50 lira aralığında işlemler görülebileceği öngörüsünde bulundu.

Bu haber 1232 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort