Ceyhun İrgil'den etüt merkezleri açıklaması

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil etüt merkezleri ve türevlerinin kapatılacak olmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Etüt eğitim merkezlerinin 1 Temmuz’da kapatılacak olmasının aileler ve eğitimciler için mağduriyet yaratacağını dile getiren TBMM Eğitim Komisyonu üyesi Dr. İrgil, “MEB, bu kararla merdivenaltı etütlerin çoğalmasını teşvik edecek” dedi.

14 Mayıs 2017 - 09:55

1985 yılından beri eğitim alanında öğrencilere ders desteği alanında önemli bir görevi üstlenen öğrenci etüt eğitim merkezlerinin geçtiğimiz şubatta çıkan OHAL kararnamesiyle kapatılması öngörülmüştü. Konuya ilişkin olaraka açıklama yapan Bakan Yılmaz, velilerin kesinlikle ne ad altında olursa olsun çocuklarını bu tür merkezlere kayıt yaptırmamalarını söylemiş, kayıt yaptıranların mağdur olacağını dile getirmişti. Konuya İrgil de el attı.
CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, “Çalışan anne babaların, parçalanmış veya çocuğuyla iletişim sorunları yaşayan ailelerin en büyük kurtarıcısı olarak hizmet veren etüt merkezlerinin neden kapatılacağı anlaşılamazken, bu kararın eğitimciler ve aileler açısından mağduriyet yaratacağı ortada” diye konuştu.
TBMM Eğitim Komisyonu üyesi İrgil, ilkokul ve ortaokul düzeyindeki öğrencilere ödevlerinde yardımcı olan etüt merkezlerinin sosyal, psikolojik ve sanatsal destek sağlayarak öğrencilerin okul saatleri dışındaki zamanına kalite kattığını vurgulayarak şu ifadelerde bulundu: “Kapatma kararı doğru değildir. Halihazırda kaçak çalışanları bile kapatamayan Bakanlık, bu kararla en başta merdivenaltı etütlerin çoğalmasını teşvik etmiş olacaktır. Üstelik etüt merkezlerine 1 Temmuz'a kadar süre verilmesi de dayatmadır. Dershanelerin kapatılması sürecinde iki yıllık süre tanınmışken etüt merkezlerine birkaç ay verilmiş olması eğitimcileri zor durumda bırakmaktan başka bir şey değildir.”
DÜŞÜNÜLMEDEN ALINMIŞ BİR KARAR

İrgil, “Etüt merkezlerini dershaneler ve özel okullarla bir tutamayız” diyerek şöyle devam etti: “Bu merkezler ayrı bir eğitim hizmeti veren yerler. Önemli bir açığı da kapatıyorlar. Çocukları servisle okullarına ve evlerine bırakan, sabah, öğle ve ikindide yemek veren, okul saati dışında güvenli bir ortamda bulunmalarını sağlayan eğitim kurumları bunlar. MEB denetimindeki toplam 2 bin 6 etüt merkezinde en az 40 bin öğretmen çalışıyor. Etüt merkezlerinin kapatılmasıyla bu öğretmenler ve diğer kurum çalışanları işsiz kalacak. Etütlerde çoğunlukla kadınların çalıştığı da göz önüne alınacak olursa hükümetin çok önem verdiği kadın istihdamına kerte vurulmuş olacak. Bu kurumlardan hizmet alan yaklaşık 500 bin öğrenci ve aileleri de ortada kalacak. Kapatılma kararı belli ki sonuçları düşünülmeden alınmış bir karardır. Dolayısıyla bu kararın gözden geçirilmesi gerekir.”
BELEDİYELERE NEDEN İZİN VERİLİYOR?

Öte yandan konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a bir soru önergesi veren İrgil, şu sorulara yanıt istedi:
MEB denetimdeki Öğrenci Etüt Eğitim Merkezleri neden kapatılmaktadır? Bu etüt merkezleri kapatılırken neden Belediyelere aynı faaliyetleri kapsayan “Sosyal Etkinlik Merkezleri” açma izni verilmektedir?
Belediyelere açma izni verilen “Sosyal Etkinlik Merkezleri” kim tarafından, ne şekilde denetlenecektir?
Belediyelere “Sosyal Etkinlik Merkezleri” açma izni veren MEB, buralarda hangi sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerin yürütüldüğünü nasıl denetleyecektir?
Kapatılması öngörülen 2006 Öğrenci Etüt Eğitim Merkezi'nin okula dönüşümleri için verilen süre uzatılacak mıdır?
Etüt Eğitim Merkezlerinin kapatılmasıyla işsiz kalacak 40 bin çalışanın istihdamı ile ilgili bir çalışma yapılmış mıdır?
Söz konusu düzenleme; siyaset üstü planlanması gereken bir alan olan eğitimin siyasetin yerel uygulayıcısı Belediyelere terk edilmesi anlamına gelmiyor mu?
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Yaralı köpeğin röntgen filmindeki görüntü şoke etti
Yaralı köpeğin röntgen filmindeki görüntü şoke etti