Cemaati 39. Soru Mu Ele Verdi

KPSS'de sınav sorularının çalındığına ilişkin soruşturmada ilginç bir detay ortaya çıktı. yeniakityayınlanan habere ve iddialara göre cemaat mensupları KPSS sorularında 39. soruyu yanlış yapınca kendilerini ele verdil

09 Mart 2016 - 09:55

KPSS'de sınav sorularının çalındığına ilişkin soruşturmada ilginç bir detay ortaya çıktı. Yenişafak'ta yayınlanan habere ve iddialara göre cemaat mensupları KPSS sorularında 39. soruyu yanlış yapınca kendilerini ele verdiler. Yeniakit yahaberi şöyle;

MURAT ALAN / İSTANBUL - 54’ü tutuklu 230 şüphelisi bulunan KPSS soruşturmasına bakan savcılık, örgütün şeytani hırsızlığını müthiş bir ayrıntı üzerinden çözdü. 
Sınav sorularının çalınıp FETÖ dershanesinde kitapçık haline getirildiği, hafızada yer etmesi için doğru şıkların koyulaştırıldığı, ancak 39 nolu sorunun cevabının dikkatsizlik sonucu kitapçığa yanlış kaydedilmesi yüzünden tüm FETÖ’cülerin gerçek sınavda 39 nolu soruya aynı yanlış cevabı verdikleri tespit edildi.

TOPLUCA YANLIŞ ŞIKKI İŞARETLEDİLER
10 Temmuz 2010 tarihinde gerçekleşen KPSS sınav sorularının sınavdan 3 gün önce paralel devlet yapılanmasının merkezi olduğu iddia edilen Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği’nin Bilgi İşlem Sorumlusu Berat Koşucu tarafından öğretmen Baki Saçı’ya gönderildiğinin belgelenmesinin ardından soruşturma başladı. Sınav sorularının deneme kitapçığı şeklinde kamufle edilerek kamuya sızması istenilen militanlara gönderildiği, “a,b,c,d..” şeklindeki cevap şıkları arasından doğru olanının koyulaştırılarak dikkat çekici hale getirildiği belirlendi. Ancak çetenin orijinal KPSS kitapçığında bulunan 39 nolu soruyu kopyalarken hata yaptığı, cevap şıkkını yanlış kaydettiği tespit edildi. Bu durumdan habersiz olan sanıkların da gerçek sınavda 39 nolu soruya topluca yanlış cevap verdikleri belirlendi.

BİLİRKİŞİ ENSELEDİ
Mahkeme tarafından görevlendirilen bilirkişi incelemesinde FETÖ’yü deşifre eden detay şöyle izah edildi: “M.B. 17.01.1987 doğumlu, Matematikçi Bilirkişi İnceleme Raporuna göre; 31, 32, 33, 36, 39, 40, 41, 44, 47, 48, 52, 53, 57, 58, 59, 60 numaralı sorular ve 37, 38, 42, 43, 46, 49, 50, 51 ve 54 numaralı sorularda izlenen yolun ve yapılan karalamaların doğru cevaba götüremeyeceği ve sızdırıldığı iddia edilen sorularda belirtilmiş olan doğru cevabın işaretlendiği, 45 ve 56 numaralı soruları hiçbir işlem yapmaksızın işaretlediği, sonuç olarak adayların sızdırıldığı iddia edilen SORULARI SINAVDAN ÖNCE GÖRDÜĞÜNE DAİR ÇOK GÜÇLÜ KANAAT oluştuğunun bildirildiği, (Sınavdan önce sızdırılan matematik sorularının doğru cevap şıklarının koyulaştırılarak gönderildiğinin tespit edildiği ancak bir sorunun (A kitapçığında 39, B’de 37, C’de 35, D’de 33, nolu soru) koyulaştırılan cevap şıkkının aslında doğru cevap olmadığı, adayların koyulaştırılarak gönderilen yanlış olan şıkkı doğruymuş gibi işaretledikleri ve bu nedenle yanlış şıkta birleştikleri görülmüştür)”.
kaynak:yeniakit


FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SİTEYE ÜYE OL BİLGİ ÖDEV ŞİİR VB. PAYLAŞ, SOHBET ET

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
Lüks cipin içinden skandal çıktı, annesi engelli çocuğu ölüme terk etti
Lüks cipin içinden skandal çıktı, annesi engelli çocuğu...