Canikli: İhraçlara devam edeceğiz

Başbakan yardımcısı Nurettin Canikli 15 Temmuz darbesi sonrası yapılan ihraçları değerlendirdi. Son yayınlanan KHK ile ihraç olan kamu çalışanları hakkında açıklama yaptı. Son yapılan ihraçlar PKK ağırlıklı ihraçlar olduğunu ve bu ihraçlar geri adım atmayacaklarını ve bu ihraçları FETÖ ve PKK 'nın kökünü kazıyıncaya kadar devam edeceğinin sinyalini verdi. Haberin detayı ve gündem haberlerini takip etmek için bizden ayrılmayınız..

13 Şubat 2017 - 09:31

Başbakan Yardımcısı Canikli: Son KHK'da ihraç edilen PKK ile bağlantılı PKK terör örgütüyle ilişkisi tespit edilenlerin sayısı fazla. Son KHK ile ihraç edilenlere ilişkin gürültünün çıkmasının temel nedeni de bu. Ne derseniz deyin. Bağırsanız da çağırsanız da biz bu mücadeleyi yürüteceğiz.Millete sözümüz var bu mücadeleden kimse bizi alamaz Allah'ın izniyle."

Nurettin Canikli, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayında düzenlenen AK Parti Mersin İl Danışma Meclisi Toplantısında konuştu.


Canikli, ilk OHAL Kanun Hükmünde Kararnamelerinde (KHK) terör örgütüyle mücadelenin FETÖ olarak yer aldığını, ancak daha sonrakilerde terör örgütleriyle mücadele kavramı içerisinde bu mücadelenin yürütüldüğünü, bunun çok önemli bir detay olduğunu aktardı.

Hep birlikte mücadeleyi her alanda yürüttüklerine işaret eden Canikli, şöyle devam etti:

"Onlardan bir tanesi de elbette terör. Terör örgütünün iyisi kötüsü yok. Terör örgütünün sağcısı, solcusu yok. Terör örgütlerinin hepsi terör örgütüdür ve hepsi mücadele alanımız içerisindedir. Özellikle cumhurbaşkanımızın inanılmaz öngörüsüyle çok önceden FETÖ terör örgütüyle mücadele başlamıştı ama 15 Temmuz'dan sonra ivme kazandı ve OHAL ilan edildi. Bu mücadele tabi arazide de yürüyor. Güvenlik güçlerimiz silahla yürütüyor ama aynı zamanda devletten temizlenmeleri gerekiyor. Terör örgütü mensuplarının, teröre destek veren herkesin devletten temizlenmesi gerekiyor. Şu anda onu yapıyoruz. Bir şeyi unutmamak lazım. Devletten temizleme sadece FETÖ için geçerli değil. Bütün terör örgütleri için geçerli. Bölücü terör örgütü için de DEAŞ için de geçerli."

Terör örgütü mensuplarının devletten temizlenmesi için özel bir hukuk oluşturduklarını vurgulayan Canikli, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Devletten çıkartılması, atılmaları, ihraçları için illa terör örgütü üyesi olmaları gerekmez. Terör örgütleriyle bağlantıları varsa hukuki alt yapısı budur, ihraç edileceklerdir ve ihraç ediliyor. Bütün ihraçları bu çerçevede düşünmek gerekir. Yani FETÖ terör örgütüyle bağlantısı olduğu zaman ihraç edilmesi tamam ama PKK bölücü terör örgütüyle bağlantılı olanların ihraç edilmesinde itiraz etmek çelişkili bir durumdur. Hepsinde tavizsiz bir şekilde ister PKK terör örgütü mensubu olsun, ister diğer terör örgütü mensupları bir şekilde bağlantısı tespit edildiği anda kesinlikle ihraç edilecektir, edilmektedir, edilmeye devam edilecektir. Hiç kimse itiraz etmesin, konuyu başka yere çekmesin. En son çıkan KHK ile 4 binden fazla terör örgütleriyle bağlantısı tespit edilen kamu görevlisinin ihraç edildi. Daha önceki KHK'larda ağırlıklı olarak FETÖ ile mücadele çerçevesinde ve doğal olarak FETÖ mensupları ağırlıklı olarak ihraç edilenlerin arasında vardı. Bütün terör örgütleri artık mücadele alanımıza girdi ve girmesi gerekiyordu


YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Alican
  9 ay önce
  Allah sizin halkımızdan gelsin başka ne diyelim bu terör örgütlerini millettin başına siz bela ettiniz şimdide milletin evini yikiyorsunuz ben ihraç olan biri olarak söylüyorum eğer bir ilişki alakam varsa bu terör örgütleriyle Allah benim belami versin yoksa ki yok sebep ve aracı olanların Allaha havale ediyorum adalet her kese lazım adeletli olun adaletin kapısını açın buna adaletli hekimler karar versin yatacak yeriniz yok
 • 672
  9 ay önce
  demek konuya uygun hukuk geliştirdiniz......sevsinler....şuna açıkça kafamıza göre takılıyoruz,istediğimizi işinden atıyoruz,suçlarını da devlet sırrı kabul edip söylemiyoruz çünkü suçları yok bunu da açıklayamıyoruz demiyorsunuz da ha bire yalan söylüyorsunuz.devam edin bakalım masumların hakkını yemeye,nereye kadar bu toplum yanınızda olup vurdumduymazlığa devam edecek göreceğiz,eninde sonunda masumların hakkı yerine gelecek ve siz ve sizin gibiler bu adaletsizliklerin hesabını fitil fitil vereceksiniz.....
 • Müslüm
  9 ay önce
  Yahu biz terör örgütüyle mücadele etmeyin demiyoruz.Diyoruz ki mücadele ediyoruz diye attıklarınız asıl fetoyla mücadele eden tabanınız.Fetonun başka bir kumpasına geliyorsunuz diyoruz.Bakanlar şimdi öyle havalı forslu konuşuyor 2013 öncesi ve sonrasında sesi çıkmayan varken biz fetoyla mücadele ediyorduk onlar evlerinde yatarken biz 15 temmuz akşamı ölümü göze alarak darbeye karşı direndik meydanları boş bırakmadık Hemde Cumhurbaşkanı talimatını beklemeden.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2018 yılı 20 bin öğretmen atamasında branşlara göre kontenjanlar
2018 yılı 20 bin öğretmen atamasında branşlara göre...
Koncuk'tan ByLock açıklaması; Kaygı verici
Koncuk'tan ByLock açıklaması; Kaygı verici