Cam kemik hastası öğrencinin inanılmaz başarısı

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde, cam kemik hastası Hanım Erdaş, büyük zorluklara rağmen girdiği TEOG sınavında 120 sorudan 116'sını doğru cevaplayarak önemli bir başarıya imza attı.

09 Ocak 2017 - 09:16

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde, kendisi gibi cam kemik hastası olan annesi Memihan ve ablası Hatun ile yaşayan 15 yaşındaki Cumhuriyet Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Hanım Erdaş, okula annesinin ekonomik zorluklar içinde tuttuğu taksiyle gidip geliyor.

Arkadaşlarının desteğiyle sınıfına çıkarılan Erdaş, bütün zorluklara rağmen girdiği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavında 120 sorunun 116'sını doğru yanıtlayarak ilçenin yaptığı açıklamada, doğuştan cam kemik hastası olduğunu ve şimdiye kadar 7 ameliyat geçirdiğini anlattı.

Geçirdiği ameliyatların ardından 6'ncı sınıftan sonra koltuk değneklerinden kurtulduğunu ve annesinin engelli maaşıyla kiraladığı taksiyle okula gidip geldiğini belirten Erdaş, "Ne zaman ders çalışmaya başlasam yanımda hep annem ve ablam vardı. Derslerimi hep annem için çalıştım. Çok zor şartlarda eğitim gördüm. Şimdi annemin tuttuğu taksiyle okula gidip geliyorum. Kendim üç ayda bir engelli maaşı alıyorum. Ablam ise anneme baktığı için her ay 900 lira maaş alıyor. Her ay 300 lirasını taksiye veriyoruz. Çok zor geçiniyoruz." diye konuştu.

- Hedefim Galatasaray LisesiErdaş, hastalığı nedeniyle çocukluğunu hiç yaşayamadığını ve sürekli ameliyatlarla uğraştığını anlattı.

Şimdi durumunun daha iyiye gittiğini vurgulayan Erdaş, "Azimli şekilde çalışarak sınavda başarı gösterdim. Azimle daha başarılı yerlere geleceğim. Hayalimdeki Galatasaray Lisesine gidebilmek için her şeyi yapacağım. Hayatımı değiştirecek birçok sınav var. Bu sınavlara en iyi şekilde hazırlanacağım." dedi.

Erdaş, derste öğretmenlerini çok iyi dinlediğini, bol bol test çözdüğünü ve 27 test kitabını bitirdiğini ifade etti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 kanunu onayladı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 kanunu onayladı!
Marmara Üniversitesi'ne operasyon... Polisler odalarda arama yapıyor
Marmara Üniversitesi'ne operasyon... Polisler odalarda arama...