Çalışan emekliler prim kesintisine isyan etti

4a-4b ve 4c şeklindeki emekli gruplarından yeniden çalışmaya başlayanlar arasında sosyal güvenlik prim desteği kesintisi (SGPD) uygulamasındaki farklılık rahatsızlık yarattı.

08 Mart 2017 - 18:00

Buna göre sadece Bağ-Kurlu-4/b'li emeklilerden esnaf olarak çalışanlardan SGPD kesintisi yapılmıyor. Bu durum ise 4/c'li memur emeklisi ile 4/a'lı SSK emeklilerini rahatsız ediyor. Bu iki kesimden emekli olanlar da yeniden çalışmaya başlamaları halinde maaşlarından SGPD'nin kesilmemesini istiyor.

SGK'nın yeniden çalışan emeklilerden aldığı destek primi; alınan ücretin yüzde 7,5'i çalışan payı, yüzde 22,5 işveren payı ve yüzde 2 kısa vadeli sigorta payı olmak üzere yüzde 32'yi buluyor. 21 Şubat 2016 tarihinden bu yana, 4/a, 4/b ve 4/c kapsamında yaşlılık veya emekli aylığı alanlardan, esnaf olarak çalışanın aylıklarından SGDP kesintisi kaldırıldı.

BAĞ-KUR'LUYA KESİNTİ YOK

Buna göre, 6663 sayılı yasayla sadece SGPD Bağ-Kur'lulardan emekli olduktan sonra bir işyeri açan ve emekli maaşından %10 Bağ-Kur destek primi kesilen kişilerden kaldırıldı. Şirketlerin bordrosunda 4/a veya 4/c'li olarak emekli olanların çalışanından SGDP ödemesi kesilemesinde ise bir değişiklik olmadı.

Yüzde 32 ödüyorlar

SGK'lı 4/a ve memur emeklisi 4/c'li olarak emeklilik sonrası bordrolu olarak bir işyerinde SGDP ödeyerek çalışan kişilerin işyerinden aldıkları ücretlerinden yine eskiden olduğu gibi kesinti olacak. Bu kesinti ise yüzde 7,5 işçi payı, yüzde 22,5, yüzde 2 KVS (kısa vadeli sigorta kolu) işveren payı olmak üzere toplam yüzde 32 oranında yapılıyor.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
147'den öğretmene teşekkür ihbarı
147'den öğretmene teşekkür ihbarı
Şehit Necmettin Yılmaz (Necmettin Öğretmen) Şiiri
Şehit Necmettin Yılmaz (Necmettin Öğretmen) Şiiri