ByLock'tan tutuklananlar iyi haber listeler taranıyor

Bylock kullandığı belirlenen kişilerin isim listeleri, MİT tarafından yapılan ayıklama işleminin ardından Savcılıklara intikal ettirildiği ve listede 122 bin kişinin ismi yer aldığı bildirildi.

01 Mart 2017 - 16:28 - Güncelleme: 01 Mart 2017 - 16:35

Haber Türk'ten Neşet Dişkaya'nın hazırladığı habere göre MİT, birinci ve ikinci Bylock isim listelerinde bir karşılaştırma yaparak listeleri hatalardan arındırdı. Bylock kullananların isim listesine son şekil verildi ve listeler Savcılıklara gönderildi.

İşte MİT'in Bylock ile ilgili yaptığı çalışmanın detayları...

 Milli İstihbarat Teşkilatı ( MİT), FETÖ mensuplarının kullandığı ByLock üzerindeki çalışmalarının büyük kısmını tamamladı. Litvanya'daki 'server'da bulunan tüm kullanıcılar tespit edildi. Daha önce hazırlanan, illerdeki Terör ve İstihbarat Şube Müdürlükleri'ne gönderilen "ByLock1" ve "ByLock2" listeleri birleştirildi. İki listede güncelemeler yapıldı. MİT, hataya yer vermemek için günlerce titiz çalışmalarda bulundu.

Özellikle ortak Wi-Fi kullanımından ortaya çıkan sorunlar ile telefon hattının kimin üzerine alındığı, ByLock bulunan telefon numarasının kim tarafından kullanıldığı yönündeki çalışmalar detaylı yapıldı. Çalışmalar tamamlandıktan sonra MİT, Türkiye'de ByLock kullandığı tespit edilen 122 bin ismin bulunduğu listeyi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim etti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın da MİT tarafından kendisine teslim edilen ByLock listesini, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı'na verdiği bildirildi. KOM Daire Başkanlığı'nın listeyi kendi veri tabanına aktardığı öğrenildi. İllerdeki KOM şube müdürlüklerinin de kendilerine verilen şifre ile bu listede sorgulama yapabildiği belirtildi. Her ilde şifre verilen bir veya iki görevlinin KOM Daire Başkanlığı sayfasında sorgulama yapabildiği bildirildi. Şifre ile sayfaya giriş yapan görevlilerin, TC kimlik numarasından veya telefon numarasından sorgulama yaptığı öğrenildi.

 İllerdeki KOM şubeleri tarafından yapılan sorgulamada, ByLock bulunduğu tespit edilen telefon numarasının öncelikle kim tarafından kullanıldığına bakıldığı öğrenildi. Telefon hattını alan ile kullanan farklı kişi ise kullanan kişi hakkında işlem yapıldığı bildirildi. Yenilenen listede daha önce yapılan sorgulamalarda ByLock çıkmayan bazı telefonlarda ByLock bulunduğunun belirlendiği belirtildi. Daha önce ByLock kullandıkları iddiası ile haklarında işlem yapılan şüpheliler ile ilgili de gerek görüldüğü takdirde hataya yer vermemek için yeniden sorgulama yapıldığı bildirildi.

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ 

Kaynak: Haber Türk


YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Sumeyye
  2 ay önce
  Yazik gunah onca masum insanin hakkini yiyosunuz turkiyenin yuzde 90 nini doldurdunuz iceri analarin babalarin evlatlarin gozyasinin vebalini nerde vereceksiniz.. Ust kesimdekilere hic bisey olmuyoken olan gariban ailelere oldu .. Adalet istiyoruz
 • Sabri
  4 ay önce
  Benim dayım 7 aydır içerde ama darbe yaşandığı gün den 1 ay önce kıbrısa gitmişti ne suçu var öncelik bari onların olsun
 • edma
  5 ay önce
  Allah aşkına suçlular dışarda suçsuzlar içerde adalet nerde siz söyleyin abim Nevşehir ceza evinde bugün 41 gün oldu bu ramazan ayında gözyaşıyla geçirdik nolursun öncelik suçsuzların olsun
 • Ayse
  6 ay önce
  Yeter artık masumlarin günahını aldınız bunların vebalini nasil vereceksiniz Allahtan korkun kardeşim tutuklu 3 aydır kardeşim öyle bir insanki suçu kuran okuyup namaz kilmakmi başka suçuyok fakirliknen okudu ama sonuç ortada hepsini korsada Allahım gözümüzün yaşını koymasin sebep olanlarda bizden kötü olsun olurda insAllah
 • D.kızı
  8 ay önce
  Artık dayanacak gücümüz kalmadı.Zamaninda işleyen bir adalet istiyoruz.Masumlar ayıklansin.Haksizliga uğrayan ve ihraç edilenler tekrar görevlerine iade edilsin.Bu süreç çok acı bizim gibi mağdurlar için.Basbakan sucsuxlarin içi rahat olsun demişti.Bekliyoruz hala.Esim tutuklu.Ailemiz parçalandı.Cocugum uyuyamıyor.Adalet istiyoruz.Duyun sesimizi.
 • Yusuf ATMACA
  8 ay önce
  Bu ayıklamada suç niye ayıklıyorlar. Şüpheli güven sarsıcı işlem
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
Lüks cipin içinden skandal çıktı, annesi engelli çocuğu ölüme terk etti
Lüks cipin içinden skandal çıktı, annesi engelli çocuğu...