Bylock'ta renk ayrımı kalktı, delil için yeni şart geldi

ByLock'un örgüt üyeliğinde delil sayılması için yeterli olan şartlar değişiyor. Renklere ayrılan mavi, kırmızı, turuncu gibi kategoriler kaldırılırken şifreli haberleşme sisteminin kullanımında örgüt üyeliğine delil sayılabilmesi için 3 kere kullanılmış olması şartı getiriliyor.

29 Temmuz 2017 - 09:45 - Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 10:06

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın FETÖ'nün kripto haberleşme programı olarak mahkemeler tarafından kabul edilen ByLock'la ilgili yürüttüğü soruşturmada ByLock kriterleri belirlendi. MİT tarafından çözümü gerçekleştirilen listelerde kritik yazışmalara göre tasnif edilen mavi, kırmızı, turuncu gibi kategoriler bulunuyordu. Başsavcılığa gönderilen 102 bin kişilik ByLock dosyalarında da artık renk ayrımı yapılmayacak. Mevcut durumda örgüt mensubunun ByLock'u indirip en az 3 kez kullanmış olması yeterli suç delili sayılacak.

BABAM, DAYIM...

Diğer yandan, zanlıların 'ByLock'u ben kullanmadım' , 'telefonuma öyle bir program yüklemedim', 'babam/arkadaşım/yeğenim/dayım kullanmıştır' yönünde verdiği beyanlar da teknolojik incelemeye alındı. Zanlıların ByLock'u kullanıp kullanmadıklarını netleştirmek ve kanıtlamak için hakkında soruşturma yapılan ve dava açılan toplamda 102 bin ByLock kullanıcısının internet trafik bilgisi mercek altına alındı. Başsavcılık, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) yazı yazarak 'örgüt elemanlarının tek tek internet trafik bilgisinin araştırılmasını, yapılan incelemelerin ise rapor halinde sunulmasını' talep etmişti. BTK, ByLock kullanan örgüt elemanlarını incelediği internet trafik bilgisini raporlaştırıp Başsavcılığa gönderdi. Başsavcılığın söz konusu raporu, yürütülen soruşturmalara göre dağıtıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Atanamayan öğretmenlerden 10 bin atama için KDK hamlesi
Atanamayan öğretmenlerden 10 bin atama için KDK hamlesi
Öğretmenlere Performans Değerlendirme Sistemine Flaş Açıklama
Öğretmenlere Performans Değerlendirme Sistemine Flaş Açıklama