ByLock'ta hatasız sorgu güncellemesi tamamlandı

MİT, FETÖ'nün haberleşme programını kullananların yer aldığı veri tabanını güncelleyerek yeni bir sorgulama ekranı oluşturdu. Daha hassas sorgulama, hatalı sonuçları ayıkladı. Ankara Başsavcılığı ise itiraz üzerine ByLock kullanmadığı belirlenen ancak ismi listede yer alanlarla ilgili soruşturma başlattı.

07 Nisan 2017 - 11:40 - Güncelleme: 07 Nisan 2017 - 11:46

FETÖ soruşturmalarının en önemli delilleri arasında yer alan kriptolu haberleşme programı ByLock'la ilgili iki kritik gelişmeye KARAR ulaştı. ByLock listelerinde adı bulunanların soruşturma sürecindeki itirazları ve KOM Daire Başkanlığı'nın veri tabanında yaptığı sorgulamalarda hatalar çıkması üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve MİT harekete geçti.

MİT, ByLock'u kullananların isim listelerinin yer aldığı veritabanını güncelleyerek daha hassas sorgulama yapılabilmesi için yeni bir ekran oluşturdu. "KOMBS FETÖ/PDY Yeni Bylock Sorgusu" adı verilen ekranda yapılan sorgulamalar hataları giderdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile KOM Daire Başkanlığı'nın, emniyet, savcılık ve mahkemelerden gelen taleplere cevap verebilmesi amacıyla kullanımına açılan ekranda yeniden yapılan sorgular dava dosyalarına girmeye başladı. 267 sanıklı İzmir'deki darbe girişimi davasında 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin talebiyle yapılan sorgulama bunlardan biri oldu. Mahkemenin, KOM Daire Başkanlığı'na gönderdiği yazıda, 206 sanığın ByLock sorgulamasının yeniden yapılması talep edildi. KOM ise raporunda 56 sanığın ByLock kullandığını mahkemeye iletti.

Raporun "Hatalı TCKN numarası ya da ByLock kaydı bulunmayan ya da Sorgulama Esnasında Hata Oluşan TCKIMLIK Numaraları Kontrol Listesi" bölümünde de 153 sanık için "ByLock kaydı yoktur" denildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın ise mağduriyetlerin yaşanmaması için ByLock konusunda çifte teyit yöntemini uyguladığı ortaya çıktı.

KARAR'ın aldığı bilgilere göre savcılık, MİT'ten gelen listelerde ismi olduğu halde, itiraz üzerine yapılan ikinci güncel incelemede ByLock kullandığı tespit edilemeyen bazı kişiler olduğunu belirledi. Özellikle bir GSM operatöründen gelen isimlerde, güncel incelemeyle örtüşmeyen sonuçlar tespit edildi. Çelişkili sonuçlar az sayıda olduğu halde soruşturmaların hatasız yapılması için inceleme başlatıldı.

KAMUDA KRİPTO ŞÜPHESİ

MİT'ten gönderilen listedeki isimlerle ilgili kapsamlı incelemeler yapıldığını belirten kaynaklar, soruşturma sonunda bu durumun bir hatadan mı kasıttan mı kaynaklandığının ortaya çıkacağını ifade etti. Ayrıca kamudaki FETÖ yapılanmasının devam ettiği, kripto örgüt üyelerinin hem soruşturmalara zarar vermek hem de hedef aldığı kişileri karalamak için bu yolu kullanabileceği şüphesiyle soruşturmalar derinleştirildi.

ÖRGÜTTEN GÜVEN SARSMA TAKTİĞİ

Özellikle sosyal medya üzerinden soruşturmaları yürüten kişileri hedef alan FETÖ'cüleri, tehditlerle korku yaymaya çalıştığını belirten kaynaklara göre kamudaki kripto örgüt üyeleri mağdur yaratarak, toplumun soruşturmalara güvenini sarsmayı hedefliyor. Soruşturma makamları tarafından çok iyi tanınan ve çözülen örgütteki itirafçı sayısı hızla artıyor ve bu durum yönetici kadrosunda paniğe neden oluyor. Kaynak: Karar GazetesiBylock uygulaması nedir?

Bylock, isimli uygulama FETÖ operasyonları ile birlikte gündeme geldi. Telefonlarda mesajlaşmak için kullanılan Bylock özellikle gündemdeki haber ile birlikte merak uyandırdı. Bylock nedir sorusu vatandaşlar tarafından cevap ararken, uygulamanın detayları da gün yüzüne çıkıyor. Peki Bylock uygulaması nedir?

İşte merak edilen soruların cevabı

Bylock ismi son günlerde oldukça konuşulur oldu; sebebi ise FETÖ operasyonları neticesinde göz altına alınan polislerin şifreli konuşmalarını Bylock isimli bu sohbet programıyla yaptığının ortaya çıkmasıydı. Peki nedir Bylock? Nasıl kullanılır? Bylock şu an Türkiye'de kullanılabiliyor mu? Bylock konuşmaları gerçekten de tüm gözlerden uzak yazışmalara olanak veriyor mu? 

Bylock isimli uygulama, Whatsapp ve türevlerinden farklı olarak kullanıcıların temelde yazışmalarını sağlasa da, kriptolu konuşma sağladığı için yazışmaların izlenebilmesi oldukça güç. Askeri seviyede şifreleme kullandığı belirtilen Bylock ile sesli görüşme ve yazışma yapılabilirken, görünüm olarak da herhangi bir sohbet programından ciddi anlamda bir fark bulunmuyor. 

Bylock'ı herkes kullanabilir mi?

By Lock, paylaşımların kripto özelliği ile başkalarının erişimini engelleyen bir akıllı telefon uygulaması. Herkesin kullanabileceği bir program değil. Programın en önemli özelliği sadece tarafların kullanıcı adlarını bilmesi ve karşıdan gelen onay kodunu girmesiyle çalışması.Sadece karşılıklı eklenen kişi ile iletişim kurulabildiği program üç gün içinde mesajları kendi kendine siliyor.

Bylock'ı kim geliştirdi?

FETÖ Kasım 2014 itibariyle HSYK seçimlerinden önce şifreli yazışma programı ByLock uygulamasını hem Android hem de iOS tabanlı cihazlar için tasarlayarak kullanmaya başladı.
Bylock ne zaman tespit edildi?

FETÖ ile mücadele kapsamında başlatılan soruşturmalarda örgütün klasik iletişim araçlarını kullanmadığı belirlendi. FETÖ'nün çok daha gizli yöntemler kullanabileceği üzerinde duruldu. MİT'in bu yöndeki çalışmaları sonucu örgüt üyelerinin ByLock uygulamasını kullandığı tespit edildi.

Bylock kayıtları nerede?

Örgütün ByLock yazışmalarının deşifre olmasının ardından uygulamanın kaydına da ulaşıldı. By Lock'un ABD'de David Keynes ismi üzerinden piyasaya sürüldüğü öğrenildi. Sahibi görünenin tabela bir şirket olduğu, arkasında ise örgütten bazı isimlerin bulunduğu belirlendi.

Bylock sunucuları hangi ülkede bulunuyor?

ByLock'un sunucusu ise Litvanya'da çıktı. Yazışma içerikleri ile bu yazışmaları yapanların bilgilerine ulaşmak için yapılan çalışmalar Mayıs 2016'da sonuç verdi. Litvanya'daki sunucuya giren MİT, ByLock verilerini Türkiye'ye aktarmayı başardı. Yapılan analizde ByLock'ta 18 milyon yazışma ve 3,5 milyon e-posta belirlendi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğretmenlere 3 yeni sınav görevi TIKLA BAŞVUR
Öğretmenlere 3 yeni sınav görevi TIKLA BAŞVUR
Liseye sınavla girişte başarı puanı yok
Liseye sınavla girişte başarı puanı yok