ByLock kullandığını itiraf etti 2 yıl 1 ay ceza aldı

"Silahlı terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla yargılanan sanığa etkin pişmanlık hükümleri uygulanarak 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi

02 Haziran 2017 - 19:08

Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, "silahlı terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla yargılanan sanık, etkin pişmanlık hükümleri uygulanarak 2 yıl 1 ay hapis cezası aldı.

Sakarya 4. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan ilk duruşmaya, tutuklu sanık öğretmen Kadir Kuştaşı, avukatı ve yakınları katıldı.
Kimlik tespitinin yapılması ve Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca düzenlenen iddianamenin özetinin okunmasının ardından söz verilen sanık Kuştaşı, üniversite okuduğu sırada adını Enes olarak bildiği bir kişinin telefonuna "ByLock" yüklediğini söyledi.

Enes isimli kişiyle "ByLock" üzerinden zaman zaman görüştüğünü dile getiren sanık Kuştaşı, "Genellikle ev ihtiyaçları için görüşüyorduk. Onun haricinde güzel söz, hadis gibi bir takım paylaşımları bana gönderiyordu. Enes isimli şahsın açık kimliklerini bilmiyorum." diye konuştu.

Sanık Kuştaşı, faizsiz olduğu için Bank Asya'da hesap açtığını belirterek, öğrenciyken ailesinin bu hesaptan kendisine para gönderdiğini kaydetti.
Üniversite öğrenimi boyunca evde kaldığını aktaran Kuştaşı, "Enes 'ev abisi'ydi. Evin ihtiyaçları için eve gelip gidiyordu, geldiğinde dini içerikli sohbetler yapıyordu.

ByLock'u, WhatsApp, Line gibi herkes tarafından indirilebilen ve kullanılabilen bir program zannettim. Gizli bir program olduğunu bilseydim yükletmezdim. Konuşma içerikleri varsa sürelerin kısa olduğu ve içeriklerin suç teşkil etmeyeceği görülecektir. " dedi.

Sanık Kuştaşı, üniversiteyi bitirdikten sonra kendisini aradıklarını, irtibatı devam ettirmek istediklerini fakat kendisinin irtibatı kestiğini ifade ederek, şöyle konuştu:
"Ayrıca Enes isimli şahsın baskısından kurtulmak için ByLock'u yüklettim. Çok kısa bir süre sonra programı sildim ve bir daha kullanmadım. Suçlamaları kabul etmiyorum, tahliyemi ve beraatımı talep ediyorum."

Esas hakkındaki görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı, sanığın "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan hapis cezasıyla cezalandırılmasını ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

Söz alan sanığın avukatı, cumhuriyet savcısının mütalaasına katılmadıklarını belirterek, müvekkilinin beraatını talep ettiklerini, mahkeme heyetinin aksi kanaatte olması durumunda etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını istediklerini kaydetti.

Son sözü sorulan sanık Kuştaşı, avukatının savunmasına katıldığını, beraatını istediğini söyledi.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti sanığın "silahlı terör örgütü üyeliğinden" etkin pişmanlık hükümlerini uygulayarak 2 yıl 1 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti.
Mahkeme heyeti, sanığı tutuklu bulunduğu süre ve ceza miktarını gözönüne alınarak adli kontrol şartı ve yurt dışı yasağı şartıyla tahliye etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Atanamayan öğretmenlerden 10 bin atama için KDK hamlesi
Atanamayan öğretmenlerden 10 bin atama için KDK hamlesi
Öğretmenlere Performans Değerlendirme Sistemine Flaş Açıklama
Öğretmenlere Performans Değerlendirme Sistemine Flaş Açıklama