Bylock kullanan 185 kişi daha tespit edildi

Kamuda FETÖ soruşturmasının en önemli ayağı olan ByLock listelerinin incelenmesi sürüyor. ByLock kullanıcısı olduğu belirtilen 230 bin kişi tespit edildi. 230 bin kişiden 15 bin kişinin mükerrer olduğu açıklanırken, 215 bin kişiden 185 kişinin kimlik bilgilerine ulaşıldığı iddia edildi.

10 Mart 2017 - 09:35

215 bin aktif ByLock kullanıcısı tespit edildi. MİT ve Emniyet tarafından savcılığa teslim edilen 185 kişilik liste için gerekli inceleme ve soruşturma sürüyor. 30 bin kişilik listenin ise deşifre edilme işlemlerinin sürdüğü belirtilirken, tespit edilemeyen 30 bin kişinin kripto FETÖ olduğu iddia edildi. Hürriyet’in haberine göre MİT şu ana kadar 230 bin kişilik ByLock kullanıcı listesi hazırladı.

30 BİN KRİPTO

230 bin kişilik ByLock programı kullanıcı listesinin 15 bininin mükerrer olduğu açıklanırken, 30 bin kişilik listenin kimlik belirleme işleminin sürdüğü listedekilerin ise kripto FETÖ olduğu ve örgütün önemli noktalarında görev yaptığı belirtildi. Kimliklerine ulaşılan 185 bin kişi için soruşturma süreci başladı. MİT son güncel listeyi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. MİT ayrıca eldeki verileri Emniyet birimlerine de gönderdi.

SORGULAMA YAPILACAK

ByLock soruşturmasında bir yazılım kuran Emniyet Genel Müdürlüğü, bu yazılımı İl Emniyet Müdürlüklerinin erişimine ve sorgulamasına açtı. Emniyet müdürlükleri FETÖ bağlantısı ile gözaltına alınan haklarında işlem yapılan kişilerin aynı zamanda ByLock kullanıcısı olup olmadığını buradaki sorgulamadan da öğrenebilecek.

AĞRI VALİ YARDIMCISI TUTUKLANDI

Ağrı Vali Yardımcısının ByLock kullandığı iddia edildi ve tutuklandı. ByLock soruşturmasında Ağrı Valı Yardımcısı Ahmet C. P. tutuklandı. Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen talimatla gözaltına alınan Vali Yardımcısı çıkartıldığı mahkemece tutuklandı.

Öğretmenler İçin

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular