Bunu yapan sandık üyesinin başı dertte

16 Nisan referandumunun ardından "mühürsüz oy" konusundaki tartışmalarla ilgili YSK'dan bir açıklama daha geldi. YSK'nın bu açıklaması, sandık kurulu başkanı ve üyelerini de yakından ilgilendiriyor.

19 Nisan 2017 - 09:58

16 Nisan 2017 Pazar günü gerçekleştirilen referandumda bazı sandıklarda mühürsüz oy pusulası veya zarfların kullanılmasıyla başlayan tartışmalar hakkında Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçim akşamı bir açıklama yapılmıştı.

 Bugün de mühürsüz pusulaların kabulüne ilişkin YSK'nın gerekçeli kararı yayımlandı. Yayımlanan gerekçeli kararda özellikle sandık kurulu başkanı ve üyelerini ilgilendiren önemli bir madde dikkat çekti.

YSK açıklamasında hata veya ihmali tespit edilen sandık kurulu başkan ve üyeleri hakkında ilgili seçim kurullarınca yasal gereğinin takdir ve ifası için suç duyurusunda bulunulması gerektiğine karar verildiği vurgulandı.

Sonuç olarak, 16 Nisan halkoylamasında hata veya ihmali olan sandık kurullarıyla ilgili bağlı bulundukları il veya ilçe seçim kurulu başkanlıklarınca suç duyurusunda bulunulabilecek.

 

KAMUSAL HABERLER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ölen öğretmenin paylaşımı yürekleri dağladı
Ölen öğretmenin paylaşımı yürekleri dağladı
Genç Öğretmen hayatını kaybetti!
Genç Öğretmen hayatını kaybetti!