Bugüne kadar, 372 hakim savcı göreve döndü

FETÖ şüphesiyle incelenen hakim ve savcılardan 372'si göreve iade edildi. İade edilenler arasında itirafçılar yer almazken bu kişiler hakkındaki inceleme ise sürüyor

18 Mart 2017 - 10:29 - Güncelleme: 18 Mart 2017 - 11:14

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), 15 Temmuz sonrası FETÖ şüphesiyle açığa alınan veya ihraç edilen yargı mensuplarının durumlarıyla ilgili yeniden inceleme yapılarak, mesleğe iadelerinin de mümkün olabileceğini açıklamıştı.

Karar'ın edindiği bilgiye göre HSYK'nın bugüne kadar dosyalarını ele aldığı hakim ve savcılardan 372'si göreve geri döndü. Bunlardan 104'ü KHK ile ihraç edilenlerden, 268'i ise açığa alınanlardan oldu. Görevlerine dönen hakim ve savcıların FETÖ bağlantısı olmadığı kesin olarak belirlenenler olduğu belirtildi. Göreve iade edilenler arasında FETÖ şüphelisi ancak itirafçı olmuş hakim savcılar olmadığı öğrenildi.

Örgüt içinde yer aldığı belirlenmiş ancak, soruşturma sırasında itirafçı olan hakim ve savcılarla ilgili henüz bir karar verilmedi. Bu hakim ve savcıların halen açıkta beklediği, bunlarla ilgili kararın ayrıca verileceği belirtildi. İtirafçı olan hakim ve savcıların örgütün çözülmesinde etkili bilgiler paylaştıkları, verdikleri isimlerle diğer FETÖ'cülerin de deşifre edildiği belirtiliyor. Ancak itirafçı da olsa örgütle bağlantılı olan hakim savcıların yeniden mesleğe dönmelerinin henüz uygun bulunmadığı ifade ediliyor.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası TSK, Emniyet ve yargıda kapsamlı temizlik operasyonları yapıldı. Görevden ihraç edilen veya açığa alınan FETÖ şüphelileri arasında, örgütle bağlantısı olmadığını iddia edenler de oldu. İşte bu iadeler HSYK'ya yapılan başvuruların değerlendirilmesi sonucu gerçekleşti. 15 Temmuz sonrası 4 binden fazla hakim ve savcı hakkında işlem yapıldı. Şu ana kadar meslekten ihraç edilen hakim ve savcı sayısının ise 4 bine yakın olduğu belirtiliyor. 760 hakim ve savcının Bylock kullandığı tespit edildi.
Kaynak: Karar Gazetesi

KHK İHRAÇ VE İADE SAYFASINDAN TÜM GELİŞMELERİ TAKİP İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Okullara talimat, teneffüslerde o marş çalınacak
Okullara talimat, teneffüslerde o marş çalınacak
2018 yılı 20 bin öğretmen atamasında branşlara göre kontenjanlar
2018 yılı 20 bin öğretmen atamasında branşlara göre...