Bayram süresince kapalı olan bankalar bayram sonrasında açılıyor mu? 15 Temuz ile birleştirilen Kurban Bayramı tatili 13-14 Temmuz 2022 tarihlerini de içine aldı ve bu günlerde de kamu daireleri tatil ilan etti. Peki bu 2 gün bankalar da tatilde mi olacak yoksa bankalar açılacak mı? 

Fuat Oktay, Kahramanmaraş depreminde son bilgileri açıkladı Fuat Oktay, Kahramanmaraş depreminde son bilgileri açıkladı

BANKALAR RESMİ TATİLDE HİZMET VERMİYOR

Bankalar tüm resmi daireler gibi resmi tatillerde hizmet vermiyor. Ancak idari izinler bankaları kapsamıyor. Kurban Bayramı tatili bankalar için de arefe günü olan 8 Temmuz 2022 Cuma günü öğleden sonra başladı. Buna göre bankalar 12 Temmuz 2022 Salı günü de dahil olmak üzere 13 Temmuz arşamba gününe kadar kapalı olacak. Bankalarddan EFT işlemlerinde bayram boyunca aktarım yapılmayacak. Havale ve EFT işlemleri ise resmi tatilin bitmesinin ardından ilk gün yapılacak.

13 - 14 TEMMUZ BANKALAR AIK MI?

Bayram tatilinin ardından bankalar, idari izin olan 13 Temmuz 2022 arşamba ve 14 Temmuz Perşembe günleri ise çalışacak. Banka şubeleri açık olacak, bankaların internet üzerinden verdiği hizmetleri resmi çalışma saatleri arasında vermeye devam edecek. 15 Temmuz 2022 Demokrasi ve Milli Birlik Günü ise tüm diğer kamu kurum ve kuruluşları gibi resmi tatil olacak.
Öte yandan bankaların bankamatikleri Kurban Bayramı süresince para çekme, yatırma, ileri tarihli EFT, havale işlemleri (talimatlar) için kullanılabilir olacak. Şube içinde yer alan, dışarıdan erişimi olmayan bankamatikler ise (ATM cihazları) bankaların kapalı olduğu müddet boyunca ulaşılamayacak. Ancak 13-14 Temmuz tarihlerinde, bankaların açılması ile kullanılabilecekler.
11-12 Temmuz Pazartesi-Salı günleri yapılacak havale-EFT gibi işlemler talimat olarak alınacak ve tüm işlemler resmi tatilin bitiminden sonra, 13 Temmuz arşamba günü resmi çalışma saatleri itibarıyla gerçekleştirilecek.