Bu okulda öğrenci ihtiyaçları sandıktan karşılanıyor

Özel Ankara Sanayi Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrenciler, maddi ihtiyaçlarını gidermek için 6 bin 500 liranın bulunduğu "okul sandığı"ndan istedikleri zaman para alabiliyor.

06 Ocak 2017 - 06:49

Özel Ankara Sanayi Odası (ASO) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 5 yıl önce, öğrencilerin zaman kontrolünü sağlayarak sorumluluk bilinci kazanmaları amacıyla ders zili uygulamasının kaldırılması kararlaştırıldı.

Bununla birlikte satıcı olmadan simit satışının yapıldığı okulda, öğrencilerin kendi kendilerine hesap kaydı tutarak istedikleri zaman kullanabilecekleri "okul sandığı" uygulaması başlatıldı.

Öğrenciler zaman yönetimini öğreniyor

ASO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Daşçı, "Geliştirilmiş Kişilik" projesi kapsamında, okullarında öğrenciye yönelik uygulanan faaliyetleri anlattı.

Daşçı, okullarında 5 yıldır zil çalma uygulamasının olmadığını belirterek, "Öğrencilerin zaman yönetimini öğrenmesine yönelik zilsiz uygulama yapıyoruz. Çocukların derse giriş çıkışlarında herhangi bir zil kullanmıyoruz ama çocukların öğretmenden sonra derse girmesini de kabul etmiyoruz." dedi.

"Parayı ne zaman teslim edeceklerini deftere yazıyorlar"

Öğrencilerin kendi kendilerine bir kayıt tutarak istedikleri zaman kullanabildikleri 6 bin 500 liranın bulunduğu "okul sandığı" uygulamasını hayata geçirdiklerini ifade eden Daşçı, şöyle konuştu:

"Öğrencilerin çeşitli şekillerde ceplerinde ve evlerinde parası olmayabilir. Okul sandığına öğrenciler kendi iradeleriyle ihtiyaçları olduğu kadar müracaat ediyorlar. O müracaatta parayı alıyorlar. Aldıkları parayı ne zaman teslim edeceklerini deftere yazıyorlar."

"Simidin ücretini kasaya kendileri koyuyorlar"

Öğrencilerin güven ve sorumluluk duygusunun gelişmesine yönelik uygulama çerçevesinde kantinde simit satışı yapan personelin olmadığını belirten Daşçı, kahvaltı yapmak isteyen öğrencilerin aldıkları simidin ücretini kasaya kendilerinin koyduklarını anlattı.

Başarılı öğrenciler İngiltere'ye dil eğitimine gönderiliyor

Ayrıca başarılı öğrencilerin İngiltere'ye dil eğitimine gönderildiği ve öğrencilere yurt dışında staj imkanı verildiğine işaret eden Daşçı, uygulamaların öğrenci davranışlarına, veli davranışlarına ve topyekun okulda huzur ortamının oluşmasına büyük katkı sağladığını dile getirdi.

Öğrenci Başkanı Berk Albayrak ise okullarında öğrencilere kişilik kazandırmaya yönelik uygulamalar olduğunu dile getirerek, "okul sandığı"nın öğrencilerin maddi kaynaklı sıkıntılarına çözüm getirerek, bir özgüven ve bilinç kazandırdığını söyledi.kaynak memurlar net

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Yaralı köpeğin röntgen filmindeki görüntü şoke etti
Yaralı köpeğin röntgen filmindeki görüntü şoke etti