Bu Öğretmenler Aynı Zamanda Avukatlık Da Yapabiliyor

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerinden bazılarının öğretmenlik görevi ile birlikte avukatlık mesleğini de yürütmesi mümkün olabilmektedir.
 

30 Mart 2016 - 10:10

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerinden bazılarının öğretmenlik görevi ile birlikte avukatlık mesleğini de yürütmesi mümkün olabilmektedir.
Hukuk Fakültesi mezunu olup avukatlık ruhsatnamesine sahip olan öğretmenin, öğretmenlik mesleğini yaparken aynı zamanda Avukatlık mesleğini de yürütebilmesi imkanı sadece bazı öğretmenlere tanınmıştır.

İlgili mevzuat

1136 sayılı Avukatlık Kanununun 11 inci maddesinde Avukatlık ile birleşemeyen işlerden söz edilirken; “Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev, sigorta prodüktörlüğü, tacirlik ve esnaflık veya mesleğin onuru ile bağdaşması mümkün olmayan her türlü iş avukatlıkla birleşemez.” denilmek suretiyle, öğretmenlik mesleğinin Avukatlık ile birlikte yapılamayacağı belirtilmiştir.

Öte yandan, hangi işlerin Avukatlık ile birleşebileceği ise bu Kanunun 12 nci maddesinde sayılmış ve bu işler arasında Öğretmenlik mesleğine yer verilmemiştir.

Ancak, aynı Kanunun geçici 20 nci maddesinde ise “10.5.2001 tarihinden önce ilköğretim veya orta öğretimde öğretmenlik görevi ile avukatlık mesleğini birlikte yapanlar ve aynı durumda olup avukatlık stajını yapmakta olanlar hakkında 11 inci madde hükmü uygulanmaz.” denilmiştir.

Öğretmenlik ve Avukatlık mesleğini birlikte yapabilecek olanlar

Yukarıda belirtilen Kanun hükümleri çerçevesinde;

-10 Mayıs 2001 tarihinden önce, ilköğretim veya orta öğretimde Öğretmenlik görevinin yanı sıra Avukatlık mesleğini de birlikte yapanların,

-10 Mayıs 2001 tarihinden önce ilköğretim veya orta Öğretimde öğretmenlik görevi yapanlardan, bu tarihten önce Avukatlık stajına başlamış olanların iki mesleği birlikte yapmaları mümkündür.

İki mesleği birlikte yapamayacak olanlar

MEB'den Yönetici Görevlendirme Yazısı ve Münhal Müdürlük Listesi

Söz konusu Kanun hükümlerine göre;

**10 Mayıs 2011 tarihinden önce Avukatlık ruhsatnamesine sahip olmakla birlikte, bu tarihten sonra Öğretmenlik görevine başlayanların,

**10 Mayıs 2011 tarihinden önce Öğretmenlik mesleğinde olanlardan, bu tarihten sonra Avukatlık ruhsatnamesine (o tarihten önce avukatlık stajına başlayanlar hariç) sahip olanların,

**10 Mayıs 2011 tarihinden sonra Öğretmenlik mesleğine giren ve Avukatlık ruhsatnamesine sahip olanların

sö konusu iki mesleği birlikte yürütmeleri mümkün olamamaktadır.

Öğretmenim öğrenciye sakın dokunma TIKLA OKU

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’de öğretmen ve müdür arasında otopark kavgası
İzmir’de öğretmen ve müdür arasında otopark kavgası
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu