Bu insanlık dışı uygulama kaldırılmalıdır

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın öğretmen alımında sözleşmelilik ve mülakatın devam edeceğine ilişkin yaptığı açıklamaları değerlendirdi.

31 Mart 2017 - 08:30 - Güncelleme: 31 Mart 2017 - 10:30

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın öğretmen alımında sözleşmelilik ve mülakatın devam edeceğine ilişkin yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Sözleşmeli öğretmenliğin çakılı bir sistem olduğunu söyleyen Koncuk, hiçbir insani kaygı güdülmeden kurgulandığına vurgu yaptı.


Türk Eğitim-Sen’in sözleşmeli öğretmen istihdamı ile ilgili yönetmeliğe dava açtığını ve bu davanın sürdüğünü hatırlatan Koncuk, “Ucube sistem iptal edilmelidir” dedi. Genel Başkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Sayın Yılmaz sözleşmeli öğretmenliği överek göklere çıkarsa da, uygulamanın insani olmaktan çok uzak olduğunu kendisinin de bildiğinden eminim. Çakılı sözleşmelilik neden insani değil? Öncelikle hangi özrü sahip olursa olsun 4+2=6 yıl atandığı yerde çalışmak zorunda.

Tam çakılı sistem. 6 yıl sonra tayin isteklerinin gerçekleşeceğinin bir garantisi var mı? Yok. Özrü olmayanlar 10 yıl veya fazla aynı yerde çalışmak zorundalar. Bu sebeple çakılı sözleşmeli sistem hiçbir insani kaygı güdülmeden kurgulanmış ucube bir uygulamadır.

Sebep olanların çok dua aldığı mutlak! Türk Eğitim Sen, çakılı sözleşmeli öğretmenlik yönetmeliğine, yayımından 1 gün sonra dava açmıştır. Dava halen devam etmektedir. Umutluyuz. TES dava açarken, dava açmayan, adına da sendika diyen, olayı seyreden sendikaların varlığı da bir gerçektir.

Ucube sistem iptal edilmelidir. Gerek işe girişteki mülakat gerekse çalışma şartları bakımından aynı öğretmenler odasında farklı hukuki hakları olan öğretmenlerin varlığı ibretliktir.” 
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
Lüks cipin içinden skandal çıktı, annesi engelli çocuğu ölüme terk etti
Lüks cipin içinden skandal çıktı, annesi engelli çocuğu...