Eğitimci yazar Sedat DEĞER kaleme almış olduğu mevzuat yazısında branş öğretmenlerinin girdikleri ders saati sayısına göre alacakları ek ders sayılarını üç farklı tablo olacak şekilde kamuoyuyla paylaştı. 

Sedat DEĞER/Eğitimci Yazar

Özellikle son zamanlarda gelen sorular öğretmenlerin girdikleri ders sayısına göre kaç ek ders ücreti alacakları yönünde oluyor. Bu yüzden öncelikle branş öğretmenleri için 30 saate kadar girebilecekleri ders sayısına göre DYK olmadan ve fiilen girilen Rehberlik dersi olup olmadığı ile sınıf şube rehber öğretmenliği olmamasına bağlı olarak üç farklı tablo hazırladım. Öğretmen arkadaşlar girdikleri ders sayısı ve sınıf şube rehber öğretmenliği olup olmadığına uygun şekilde tablolardan kontrol edebilirler. Ayrıca 8. sınıf ve 12. sınıf şube rehberliği olup olmadığına uygun tablo ile de fiilen rehberlik dersine giren öğretmen arkadaşlar da ayrıca oluşturduğum tablodan ek ders ücreti sayısını hesaplamasına bakabilirler.

1)BRANŞ ÖĞRETMENLERİN GİRDİKLERİ DERS SAYISINA GÖRE ALACAĞI EK DERS ÜCRETİ TABLOSU(Fiilen Rehberlik Dersine Girmeden) ( DYK Yok) 

 

2) BRANŞ ÖĞRETMENLERİN GİRDİKLERİ DERS SAYISINA GÖRE ALACAĞI EK DERS ÜCRETİ TABLOSU(8. sınıf veya 12. sınıf Rehberlik Dersine Fiilen Giren ) ( DYK Yok) 

Not : 8sınıf ve 12. Sınıf rehberlik dersi bu sınıf düzeylerinde fiilen derse girilerek her ne kadar yerine getirilirse de normal ek ders hesabında rutin müfredat kapsamı dışında bırakılarak sadece rehberlik 2 ek dersi ücreti olarak hesaplanır. Ayrıca hazırlık planlama ek ders hesabında ise müfredat kapsamındaki diğer derslerle birlikte hesabın içine katılır.

İzmir'de Görme Engelli Öğretmenlerine Basket Attırdılar İzmir'de Görme Engelli Öğretmenlerine Basket Attırdılar

Örneğin 8.sınıf rehberlik ve kariyer planlama dersi dahil 30 saat dersi olan bir öğretmenin normal ek ders hesabı 29 saat üzerinden 14 saat olarak hesaplanır bir saat rehberlik ve kariyer planlama dersi 2 saat rehberlik ek dersi olarak ayrıca hesaplanır ve 10 saate bir hazırlık planlama hesabında ise rehberlik ve kariyer planlama dahil 30 saat fiilen ders işlendiği için 3 saat 10 saate 1 hazırlık ve planlama ek dersi olarak hesaplanır. Toplamda 19 ek ders ücreti yapar.

3)BRANŞ ÖĞRETMENLERİN GİRDİKLERİ DERS SAYISINA GÖRE ALACAĞI EK DERS ÜCRETİ TABLOSU(Sınıf Şube Rehberliği Olmayan) ( DYK Yok)