Bozdağ: ''İhraçları bu yüzden yaptık''

Adalet Bakanı Bozdağ: -"Yargıdaki yapılan değerlendirmelerle, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun bazı hakim ve savcıları meslekten uzaklaştırma kararı alması, esasında hukuk devletini korumak, yargının bağımsız ve tarafsız vasfını korumak, yargı içinde tarafsızlığını, bağımsızlığını yitirmiş kişilerin meslekte kalmasına izin vermemekten ibarettir"

19 Mart 2017 - 11:37 - Güncelleme: 19 Mart 2017 - 16:38

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Yargıdaki yapılan değerlendirmelerle, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) bazı hakim ve savcıları meslekten uzaklaştırma kararı alması esasında hukuk devletini korumak, yargının bağımsız ve tarafsız vasfını korumak, yargı içerisinde tarafsızlığını, bağımsızlığını yitirmiş kişilerin meslekte kalmasına izin vermemekten ibarettir." dedi.

Bir otelde yerel medya temsilcileriyle bir araya gelen Bozdağ,Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturmaları kapsamında tutuklanan hakim ve savcıların verdiği ifadeler doğrultusunda 202 hakim ve savcının daha meslekten ihraç edilmesiyle ilgili soru üzerine, yargı bağımsızlığının ve tarafsızlığının önemine değinerek, "Eğer bir hukuk devletinde yargı bağımsız ve tarafsız değilse orada çok farklı tartışmalar var demektir." ifadesini kullandı. Yargının bağımsız ve tarafsız olması için anayasanın önemli teminatlar ortaya koyduğunu vurgulayan Bozdağ, şöyle konuştu:

KHK İHRAÇ VE İADE SAYFASINDAN TÜM GELİŞMELERİ TAKİP İÇİN TIKLAYINIZ

"Yargının bağımsız ve tarafsız olması için bizim anayasamız önemli teminatlar ortaya koymuştur. Anayasanın 138. maddesi, 'hakimler görevlerinde bağımsızdırlar, görevlerini yaparken anayasa, kanun ve hukuka bağlı vicdani kanaatleriyle karar verirler' ifadesine yer veriyor, bu son derece önemli. Yargı görevini yapan kişilerin kendi vicdani kanaati olabilir, kendi fikri olabilir, başka düşünceleri olabilir ama görevini yaparken vicdanın, anayasaya bağlı olması, kanuna ve hukuka bağlı olması vereceği kararın da bu bağlılık çerçevesinde verilmesini şart koşmaktadır.
Hukuk devletinde herkes vicdanına göre değil hukukun koyduğu kurallara bağlı bir vicdana göre karar vermesi lazım. Eğer vicdanı anayasa, hukuk ve kanuna bağlı hareket etmezse birinin o zaman ya dine bağlı hareket edebilir, ya ideolojiye bağlı hareket edebilir, ya siyasete bağlı hareket edebilir, ya konjonktüre bağlı hareket edebilir.

Başka bir şey vicdanı etkisi altına alır. Onun için hukuk devletlerinde vicdanı dış etkilerden korumak için, esen rüzgarlardan korumak için vicdanı kurala bağlamışlardır. Bu da anayasadır, kanundur ve hukuktur." Türk yargısı içindeki bazı hakim ve savcıların bağlı oldukları bir terör örgütünün tesiriyle adli soruşturma yaptığının, adli kararlar verdiğinin ve pek çok iş ve işlemin altına imza attığının artık Türkiye'de tartışma götürmez bir gerçek olduğunu anlatan Bozdağ, "Bu, bu görevi yapan, bu vasıftaki kişilerin tarafsız ve bağımsız yargı görevini yapma vasfını kaybettiğini gösterir." diye konuştu. Hakim ve savcının en önemli vasıflarından birinin tarafsızlık ve bağımsızlık olduğuna işaret eden Bozdağ, şöyle devam etti:

"Anayasa, hakimlik ve savcılık teminatı getirmek suretiyle hakimlerin 65 yaşını doldurana kadar görevden alınamayacağını, azledilemeyeceğini, kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilemeyeceğini, özlük halkalarının ortadan kaldırılamayacağını teminat altına almaktadır. Neden? Korkudan, baskıdan, endişeden uzak görev yapsınlar diye.

Ama bütün bu teminatları bir terör örgütünün talimatları doğrultusunda faaliyet göstermek için birileri kullanırsa, hukuk devleti buna da izin vermez. Yargıdaki yapılan değerlendirmelerle, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun bazı hakim ve savcıları meslekten uzaklaştırma kararı alması esasında hukuk devletini korumak, yargının bağımsız ve tarafsız vasfını korumak, yargı içerisinde tarafsızlığını, bağımsızlığını yitirmiş kişilerin meslekte kalmasına izin vermemekten ibarettir. Bu hukuk devletin gereğini yapmaktır. Yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını korumaktır. Bu açıdan olaya bakmakta fayda vardır." - "Saadet Partisi'nin tabanı 'evet diyor" Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yılı nedeniyle sosyal paylaşım sitesinden paylaştığı, "Çanakkale Zaferi'nin 102. yılında şehitlerimizi minnetle anıyorum. Çanakkale, bizi millet iradesine dayalı bir rejime kavuşturan ilk adımdır.

102 yıl sonra rejim değişikliğine 'hayır' demek vatan borcumuzdur." mesajıyla ilgili sorulan soruyla ilgili olarak ise şunları kaydetti: "Sayın Kılıçdaroğlu'nun açıklamasına gelince. Bu halk oylaması süresinde herkes, 'evet' diyenler de kendilerini vatansever ifade ediyor, 'hayır' diyenler de kendilerini vatansever kabul ediyor. 'Evet' diyenler Türkiye için 'evet'in en iyi sonuçları doğuracağına inanıyor onun için 'evet'in propagandasını yapıyor. 'Hayır' diyenler de Türkiye'de 'hayır'ın en iyi sonuç doğuracağına inanıyor. Onun için bunun propagandasını yapıyor. Burada önemli olan 'evet' veya 'hayır'ın propagandasını yapanlardan ziyade, 'evet' veya 'hayır' diyecek vatandaşlarımızın kararıdır. Şu anda Türkiye'de kim 'evet' diyor.

AK Parti 'evet' diyor ve 'evet'in propagandasını yapıyor. Milliyetçi Hareket Partisi 'evet' diyor ve 'evet'in propagandasını yapıyor. Büyük Birlik Partisi 'evet' diyor ve 'evet'in propagandasını yapıyor. Gördüğüm kadarıyla Saadet Partisi'nin tabanı 'evet diyor. 'Evet'e baktığımızda böyle bir durum var." diye konuştu. CHP'nin 'hayır' dediğini ve 'hayır'ın propagandasını yapıp vatandaşın da 'hayır' vermesini istediğini belirten Bozdağ, şöyle devam etti: "Hayır propagandasını yapanlar kim. CHP 'hayır' diyor ve 'hayır'ın propagandasını yapıyor ve vatandaşın 'hayır' vermesini istiyor. HDP 'hayır' diyor, 'hayır'ın propagandasını yapıyor. PKK 'hayır' diyor, 'hayır'ın propagandasını yaptırıyor. FETÖ 'hayır' diyor. 'Hayır'ın propagandasını hem yapıyor hem yaptırıyor.

Diğer terör örgütleri aynı şeyi söylüyor. Şu anda Almanya sanki 16 Nisan'da kendi ülkesinin hükümet sistemi değiştirilmesi Türkiye'de oylanacakmış gibi korku ve telaş içinde. Sadece Almanya değil Belçika öyle, Hollanda öyle, Avusturya öyle, Danimarka öyle, İsviçre öyle. Televizyonlarında Türkçe 'hayır' kampanyaları resmi devlet kanallarında yapıldığı gibi gazeteler Türkçe manşetlerle çıkıyor ve 'hayır için çıkıyor. Sosyal medya kullanılıyor ve 'hayır' için çalışanlara çok büyük destekler veriliyor. Bu ülkelerde Türkiye'de 'hayır' çıkması için bir gayret var. Bizim söylediğimiz şey şu aziz milletimize. 'Hayır' propagandası yapanlar bunlar, 'hayır' çıksın' diye isteyenler bunlar. 'Evet'in propagandasını yapanlar bunlar. 'Evet' çıksın diye uğraşanlar bunlar. Sonuçta 'evet' veya 'hayır' kararını verecek de sizsiniz.

Hangi tarafın propagandasına göre karar verecekseniz kararınızı ona göre şekillendirmeniz lazım." - "Terör örgütleri krizleri severler" "Sayın Kılıçdaroğlu'na sormak lazım. Atatürk hayatta olsaydı Türkiye'yi 40 yıldır bölmek için uğraşan, askerimizi, polisimizi şehit eden, vatandaşlarımızı katleden terör örgütüyle aynı pozisyonda durmayı nasıl değerlendirirdi merak ediyorum." değerlendirmesinde bulunan Bozdağ, "PKK, Türkiye'nin ve Türk halkının Bursalıların lehine bir anlık, bir gün nefes alıp vermiş midir? Diğer terör örgütleri bu halkın lehine nefes alıp vermiş midir? Veya başka ülkeler Türkiye'nin yararına sonuç çıksın diye mi bu işte bu kadar telaş ediyorlar?" diye konuştu. Bozdağ, terör örgütlerinin istikrarsızlığı, krizleri ve kaosları sevdiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Başka ülkeler de zayıf Türkiye, istikrarsız Türkiye, ekonomisi çökmüş Türkiye, enerjisini iç kavgalarına harcamış Türkiye olsun isterler. Kendilerinden yardım dilenen bir Türkiye olsun isterler. Yani siz insan hakların çiğniyorsunuz diyen bir Türk hükümeti yetkilisinin sesini duymak istemiyorlar. Ekonominiz sıkıntıya girerse size 5 milyar dolar kredi verebilirim diyen bir Türkiye istemiyorlar. Ama şunu istiyorlar, 'biz bu terörle baş edemiyoruz bize yardım edin.

Ekonomimiz çöktü bize yardım edin. Kriz var kaos var başa çıkamıyoruz bize yardım edin' diyen bir Türkiye istiyorlar. Onun için de vatandaşlarımızın bütün bunları değerlendirirken geniş bir şekilde vicdan terazilerin de tartıp kararını ona göre vermesi lazım. Şehitlerimizi veya dini kavramlarımızı bu halk oylaması sürecine alet etmek hem şehitlerimize hem de bu kavramlara büyük bir saygısızlık olarak görüyorum."kamuajans
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Cavit
  8 ay önce
  Sayın bakanım suçsuz ast subay lar var darbeye karşı çıkanlar haberi dahi olmayan astsubayları nefen ihraç ettiniz
 • Siz taraf tutmuyor musunuz
  8 ay önce
  Iki sene önce bir sendikaya uyeydim diye beni ihraç ettiniz. Suc olmadigini mahkemeler belgeledi.Hatta sizde itiraf ettiniz. Hâlâ iade yok ama. Yapacak bi sey yok 8 aydir bekliyoruz sonuç yok. AHIM e gideceğim
 • Yusuf ATMACA
  8 ay önce
  Sayın adalet bakanı siz tarafsızmısınız? İhraçlar suçlu olduklarından değil İDARİ TASARRUF diye itiraf ettiniz. Bir öğretmen tarafsızlığını nasıl bozabilir. Ne tarafsızlık yaptılarda zulmediyorsunuz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğretmenler Günü'nde utandıran görüntü
Öğretmenler Günü'nde utandıran görüntü
24 Kasım Öğretmenler Günü mesajları
24 Kasım Öğretmenler Günü mesajları