SARAYBOSNA (AA) - Bosna Hersek'te, Hollanda'da tutuklu bulunan "küresel uyuşturucu çete elebaşının yakın çevresinden" oldukları şüphesiyle 23 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Avrupa Polis Teşkilatınca (Europol) yapılan açıklamada, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, yerel emniyet güçlerinin işbirliğiyle 30 adreste gerçekleştirilen operasyonda, Kasım 2022'de Hollanda'da tutuklanan ve 2023'te 7 yıl hapse mahkum edilen "küresel uyuşturucu çetesinin elebaşının yakın çevresinden" oldukları şüphesiyle 23 kişinin gözaltına alındığı ifade edildi.

Açıklamada, aralarında polis ve güvenlik görevlilerinin de yer aldığı şüpheliler hakkında, uyuşturucu kaçakçılığı, kara para aklama ve organize suç örgütüne üye olma gibi suçlamalar bulunduğu belirtildi.

Operasyonda, çok sayıda silah ve dizüstü bilgisayar ile yüklü miktarda paraya el koyulduğuna işaret edilen açıklamada, operasyona ABD Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi ve ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ekiplerinin de katıldığı bildirildi.

İsrail'in gece boyu Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 40'tan fazla kişi öldü İsrail'in gece boyu Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 40'tan fazla kişi öldü

Açıklamada ayrıca, şüphelilere ait banka hesaplarının geçici olarak dondurulduğu ve şifreli telefon konuşmalarının şüphelilere karşı delil olarak kullanıldığı kaydedildi.