SARAYBOSNA (AA) - Bosna Hersek'teki iki entiteden Bosna Hersek Federasyonu'nun (FBİH) Başkanı Lidija Bradar, federasyon hükümetini kurma görevini Sosyal Demokrat Parti (SDP) Genel Başkanı Nermin Niksic'e verdiğini açıkladı.

Bosna Hersek Federasyonu Haber Ajansı (FENA), FBİH Başkanı Bradar'ın, Niksic'i FBİH Başbakanı olarak atama kararı aldığını bildirdi.

Kararın ilk olarak FBİH başkan yardımcıları, ardından da FBİH Meclisine sunulacağı ve oylamanın sonucuna göre Niksic'in hükümeti kurup kuramayacağına karar verileceği kaydedildi.

Bradar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Görevin ilk kısmı tamamlandı, FBİH'de hükümet kurma kararı alındı, şimdi konu, başkan yardımcılarının kararına gidecek." ifadelerini kullandı.

- Bosna Hersek'te genel seçim 2 Ekim'de yapıldı

İstanbul Havalimanı'nın günlük uçuş ve yolcu sayısında "UEFA Şampiyonlar Ligi" rekoru İstanbul Havalimanı'nın günlük uçuş ve yolcu sayısında "UEFA Şampiyonlar Ligi" rekoru

Bosna Hersek'te genel seçim 2 Ekim'de yapılmış, Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Denis Becirovic, Hırvat üyesi Zeljko Komsic ve Sırp üyesi de Zeljka Cvijanovic olmuştu.

Devlet Başkanlığı Konseyi, 22 Aralık'taki oturumunda, Hırvat Demokratik Birliğinden (HDZ) Borjana Kristo'yu devlet seviyesinde hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

Ülkedeki iki entiteden Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkanlığına Milorad Dodik seçilmiş, RS hükümeti ise 21 Aralık'ta kurulmuştu.

FBİH hükümetinin kurulması için son tarih 6 Nisan olarak belirlenmişti.​​​​​​​