Boşanmalar Çocuk Psikolojisini Nasıl Etkiler?

Mutlu başlayan evlilikler bazen kötü sonuçlanabilir. Bu durumda en çok etkilenen kişiler genelde çocuklar oluyor. Duygusal olgunluğa erişemeyen çocuklar anne ve babalarından birisini seçmek zorunda kalabilir.

Boşanmalar Çocuk Psikolojisini Nasıl Etkiler?
18 Ekim 2018 - 22:19

 

Anne ya da baba sevgisinden yoksun büyümek zorunda kalıyor. Boşanma sonrası her birey aynı derecede etkilenmez. Birey içinde bulunduğu gelişim dönemine göre tepki verir ve etkilenir. Boşanmaların bireyleri etkileri gelişim dönemlerine göre şu şekilde gerçekleşir:

BEBEKLİK DÖNEMİ: 0-3 yaş dönemine bebeklik dönemi denir. Bebek bu dönemde ayrılmayı fark eder ama nedenini anlayamaz. Çok sık ağlamaya başlar ve kendisine bakan kişiye aşırı bağlanır. Bu süreçte bebeklerin uyku düzeni bozulur. Parmak emer ve endişe kaygı gibi duygular yaşar. Öfke patlaması görülür. Isırma gibi saldırgan davranışlar sergiler. Bu süreçte anne ve babalar çocuğun yaşantısındaki değişiklikleri en alt seviyeye indirmelidir. Güvenli bir aile ortamı oluşturmalı bebeğin ihtiyaçları zamanında karşılanmalıdır.

OKUL ÖNCESİ DÖNEM:  3- 6 yaş arası dönem okul öncesi dönemdir. Bu dönemde çocuk bebeklik döneminde olduğu gibi ayrılığı fark eder ve nedenini anlayamaz. Boşanma sebebi olarak kendisini görüp suçluluk duygusu geliştirebilir. Yoğun öfke nöbetleri görülür. Hırçın, öfkeli ve huysuz olabilir. Uyku sorunları yaşar ve geceleri korkulu rüyalar görür. Çocuk ailesini istediği zaman ziyaret edebilmelidir. Telefon görüşmeleri yapılmalıdır. Çocukla çok sık vakit geçirmek ve ihtiyaçlarını zamanında karşılamak gerekir. 

OKUL DÖNEMİ: 6-11 yaş arası dönem okul dönemidir. Bu dönemde çocuk boşanmayı ve ayrılık nedenlerini anlar. Hayatındaki değişiklikleri fark eder. Kendisini aldatılmış hisseder. Giden kişinin geri geleceğini düşünmek ister. Arkadaşlarını görmezden gelir. Okuldan artık kendisini kimsenin almayacağını, ihtiyaçlarının zamanında karşılanmayacağını düşünerek kaygılanır. Baş ve karın ağrıları yaşar uyku düzeni bozulur. Suçlu gördüğü anne ya da babasına karşı düşmanlık besler. Bu süreçte ev dışı programlar ve yüz yüze iletişim kurarak çocuğun duygusal çöküntüsü engellenebilir.

Bu haber 1322 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum