Boş okula müdür atamışlar

Eğitimde skandal denilecek bir haberimiz var. İzmir’in Gaziemir ilçesinde bulunan Şehit Dursun Acar Ortaokulu’na öğrencisi olmadığı halde müdür ataması yapıldı. Eğitim faaliyetlerinin olmadığı okula Valilik onayı ile ataması yapılan Yalçın Aktaş’ın, 26 Ekim 2016 tarihinden bu yana devletten hem maaş hem de ek ders ücreti aldığı ortaya çıktı. işte haberin detayı

08 Şubat 2017 - 19:19

Ancak mevzuata göre, müdürlük kararnamesi olması için okulda öğrenci ve öğretmenin olması gerekiyor. Yani okulda eğitim ve öğretim faaliyetlerinin devam etmesi şart. Fakat müdür ataması yapılan bu okulda eğitim öğretim faaliyetleri adına herhangi bir çalışma bulunmuyor. İlçedeki ilginç durum bununla da sınırlı değil. Gaziemir’de bulunan Mimar Kemalettin Anadolu Lisesi’nin binası, kağıt üzerinde var ancak ortada okul yok. Bina olmadığı için öğrenciler, Şehit Dursun Acar Ortaokulu’na ait dersliklerin bir bölümünü kullanmak zorunda. Adı, Abdulhamit Han Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak değiştirilen okulun öğrenciler, kendi öğretmenleri ve müdürleri ile birlikte okulda ders işledikten sonra buradan ayrılıyor.

EK DERS DE ALIYOR

Valilik oluru ile Şehit Dursun Acar Ortaokulu’nda göreve başlayan Müdür Yalçın Aktaş, Ekim ayından bu yana aynı görevde. Yapılan işleme tepki gösteren Türk Eğitim-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, okulda öğretmen ve öğrencilerin olmadığını, ancak müdürün aylardır devletten hangi gerekçelerle maaş aldığını sordu. Müdür Aktaş’ın ayrıcalığının ne olduğunu da irdeleyen Başdan Demir; “Bu okulda öğrenci falan yok. Okul müdürü, Ekim ayından bu yana devletin ödediği maaşı alıyor, ayrıca ek ders ücreti de alıyor.
Normalde oranın müdürünün okulu eğitime hazırlaması gerekiyor ama okul hazır ki Abdulhamit Han burada ders görüyor. Peki bu müdür nereyi neye hazırlıyor” dedi. Burada mevzuat açısından anlaşılamayacak bir çelişkinin olduğunu vurgulayan Merih Eyyup Demir, okul müdürünün hakkı olmadığı halde fazla para aldığını ileri sürdü.

ATIL DURUMDA

Neden başka okullardan veya bina sorunu yaşayan okulların buraya kaydırılıp da eğitim-öğretim faaliyetlerinin başlatılmadığını sorgulayan Demir, burada tuhaf bir durumun yaşandığını açıkladı. Demir, Başbakan Binali Yıldırım’ın 2019 yılında Türkiye’de tam gün eğitime geçileceğine dair sözlerini de hatırlatarak, bunun için çalışma yapılması gerektiğini ancak bazı okulların atıl durumda bekletildiğini söyledi. Merih Eyyup Demir; “Kaldı ki burada birileri haksız kazanç elde ediyor. Ayrıca bu durum, işlerin plansız şekilde ilerlediğine dair önemli bir örnek. Daha planlı ve bölgemizin ihtiyaçlarının daha net olarak tespitinin yapılarak, okullarımızın da kişilere değil bölge ihtiyaçlarına cevap verecek niteliklerde faaliyete geçirilmesi gerekiyor” dedi.

EĞİTİME HAZIRLIYOR

Milli Eğitim Müdürlüğü ise konuya dair yaptığı açıklamada, atama işlemini doğrularken bunun prosedüre uygun bir işlem olduğunu savundu. Okul müdürlerinin, okulu eğitim-öğretime hazırlamak için atamalarının erken yapıldığı belirtilirken, yine okulun bazı dersliklerinin Abdulhamit Han Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından kullanıldığı da belirtildi. Abdulhamit Han Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi için Şehit Dursun Acar Ortaokulu binasına bitişik bir binanın yapıldığı ifade edilen açıklamada, diğer binanın eğitime hazır olmadığı gerekçesiyle kayıt yapılmadığı vurgulandı. Ancak, eğitime hazır olamadığı söylenen binada, Abdulhamit Han Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin nasıl ders gördüğü ise muamma.


Kaynak: http://gazetedokuzeylul.com/?p=61690

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yaralı köpeğin röntgen filmindeki görüntü şoke etti
Yaralı köpeğin röntgen filmindeki görüntü şoke etti
THY, İtalya seferlerini iptal etti
THY, İtalya seferlerini iptal etti