Boş Geçen Derse Öğretmen Görevlendirme

Milli Eğitim Bakanlığı Bağlı Kurumlarda Derslerin Boş Geçmesi durumunda bu derslerin nasıl doldurulacağı, hangi öğretmenin görevli olacağı, görev verilen öğretmene ek ders ücreti ödemelerinin nasıl yapılacağına dair bir düzenleme bulunmamaktadır.

Boş Geçen Derse Öğretmen Görevlendirme
18 Eylül 2019 - 18:08

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul yada kurumlarda boş ders olması durumunda hangi öğretmene görev verileceği ve görev verilen öğretmen ek ders ücreti alıp almayacağı konusunda yürürlükte bulunan mevzuat hükmünde bir düzenleme bulunmamaktadır. Ülke genelinde yapılan uygulamada ise ani gelişen durumlarda herhangi bir nedenle boş geçen derslere genellikle nöbetçi öğretmenlerin görevlendirildiği bir günden fazla boş geçmesi durumunda ise aynı branştan öğretmenin görevlendirildiği bilinmektedir. Boş geçen derslere giren nöbetçi öğretmene ise ek ders ücreti ödenmemekte idi.

Sendika girişimleri sonucunda konu Kamu Denetçiliği Kurumu’na bildirilmiş ve başvurunun incelemesi yapılırken Milli Eğitim Bakanlığı talebi kabul etmiş ve nöbetçi öğretmene ek ders ücreti ödenmesini karar vermiştir. Kamu Denetçiliği Kurumu ise başvuru üzerine yaptığı inceleme sonucunda, boş geçen derslere giren öğretmenlere ek ders ücreti ödenmesine karar vermiştir. Ve Milli Eğitim Bakanlığı’na, boş geçen derslere öğretmen görevlendirmesinde ihtiyaç duyulan standartların belirlenmesi konusunda tavsiye vermiştir. Bakanlık ise herhangi bir çalışma yapmamış ve ihtiyaç duyulan standartları belirlememiştir.

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun standartların belirlenmesi ve uygulamada birliktelik sağlanması için boş geçen dersleri öğretmen görevlendirmelerinde;

1.      Okul içinde aynı branştan olan öğretmenin görevlendirilmesi,

2.      Aynı yerleşim yerinde görevli olan ve aynı branştan öğretmenin görevlendirilmesi,

3.      Aynı branştan öğretmen bulunmaması durumunda aynı okuldan nöbetçi öğretmene görev verilmesi, öncelik sıralamasına göre öğretmen görevlendirmelerinin uygun olacağını Milli Eğitim Bakanlığı’na iletmiştir.

Bu haber 2139 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort