Aynı zamanda borsa; aracılar sayesinde alıcı ve satıcının karşılaştığı bir Pazar alanı olarak tanımlanabilir. Taraflar arasında hisse senedi, tahvil, bono gibi yatırım araçlarının sunmuş olduğu kurallarda bulunmaktadır. Böylelikle internet üzerinde borsa işlemleri güvenli hale gelmektedir. İnternet üzerinden sunulan kurallar dahilinde böylelikle satıcı ve alıcının yüz yüze gelmesine gerek duyulmamaktadır. Borsa işi ne kadar internet üzerinden basit bir iş olarak görünse de arka planda belirli sözleşmeler ve maddeler barındırmaktadır. Borsa sistemini internet üzerinden kullanan herkes borsa sözleşmelerini kabul etmiş sayılır.Borsa piyasası anlık hatta dakikalık rakam değişikliklerine sebep olacak bir işleyiş içermektedir. Bundan dolayı yatırımcılar ve borsa takipçileri bu rakamsal değişimden anlık olarak haberdar olmak isterler.

 

Borsa piyasasında belirli bir süre içerisinde bütün hisse senetlerinin ne kadar değiştiğinin takip edilmesini sağlayan grafik göstergelerine Borsa Volume adı verilir. Bu göstergeler sayesinden yatırımcılar ve borsa takipçileri borsanın durumundan anlık haberdar olabilirler. Böylelikle anlık haberdar olunan borsa rakamları sayesinde, yatırımcılar ve borsacılar kazanç elde etmek için saniyeler içerisinde yarışmaktadırlar. Açığa satış ve ağırlıklı ortalama fiyat, alım satıma aracılık , anonim şirket hacmi borsa ile alakalı terimlerden bir kaçıdır. Bu terimler arasında Borsa Volume’de yer alır.

Borsa Yatırımlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?


Öncelikle borsa dünyasına adım atarken dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Bu hususları madde halinde belirleyecek olursak;
- Düşük, güvenli ve uzun vadeli bir yatırım yolu izlenmelidir.
- Bununla birlikte borsa dünyasına adım atıyor iseniz, Borsa okuryazarlığınızı geliştirin.
- Borsa sonucunda kaybedebilirsiniz. Bundan dolayı borsa ile alakalı herhangi bir işlem yaparken ya da yatırım yaparken kesinlikle borç ve krediler ile yatırım yapmayınız.
- Borsa rakamlarını takip ettiğinizde en uygun an rakamların düştüğü andır. Rakamlar düştüğünde harekete geçin.
- Ardından fiyatlar yükseldiğinde satın.